Recenzja Epson EH-TW5300

Wygląd zewnętrzny Epson EH-TW5300 

Epson EH-TW5300 to kompaktowy projektor, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie możemy przeznaczyć zbyt wiele miejsca na sprzęt. Dzięki obłym kształtom zmieści się na półce, stole, czy stoliku kawowym. Idealny do niewielkiej sypialni, pokoju dziennego, a nawet świetlicy w szkole. Z zewnątrz jest pokryty solidną błyszczącą powłoką z tworzywa sztucznego. W obudowie znajdują się liczne wgłębienia ułatwiające sterowanie: obiektywem, czyli ustawianie go pod odpowiednim kątem, zbliżeniami i regulacją ostrości o zakresie 1,2x. Sterowanie to jest bardzo proste i intuicyjne. Obudowa posiada dwa wejścia HDMI (w tym jedno z obsługą protokołu MHL), a także wejścia dla VGA, Composite, Video i USB. Co ciekawe, w projektor został wbudowany głośnik mono o mocy 5W.

 

Co ma w środku?

Stosunek ceny do jakości jest tu naprawdę dobry. Epson EH-TW5300 może się pochwalić natężeniem światła barwnego 2.200 lumen w trybie najwyższym i 1.500 lumen w ekonomicznym. Rozdzielczość to standardowe Full HD 1080p., 1920 x 1080. Taka rozdzielczość to absolutne minimum przy oglądaniu filmów i seriali. Dodatkowo mamy wiele możliwości wyostrzenia obrazu, np. za pomocą interpolacji czy korekcji trapezowej. Obejrzymy filmy zarówno w 2D, jak i 3D - tu nie ma prawie w ogóle problemów z podłączeniem okularów do projektora (na 10 przypadków, tylko 2 razy trzeba było "pomóc" projektorowi znaleźć okulary) i to nawet tych z niższej półki cenowej. Wyraźny kontrast (35 000:1) i głębia kolorów są zadowalające. Żywotność lampy wg. producenta określona jest na 7000 godzin, natomiast wszystko zależy od tego, co będziemy wyświetlać, ale o tym niżej. Na plus jest także tania wymiana lamp – w porównaniu do innych marek, cena ok. 400 zł za lampę jest prawie że śmieszna :) Poza wyżej wymienionymi, warto wspomnieć o możliwości wyświetlania naprawdę dużego obrazu - nawet do 200 cali.

 

Zalety

Projektor był sprawdzany zarówno przy podłączeniu do komputera, jak i PS4. Oglądaliśmy filmy fabularne, mecze, gry i filmy dokumentalne. Sprawdzaliśmy projektor przez ok. trzy dni. Jakie są wnioski?

 

Zacznę od zalet. Cena w stosunku do jakości projektora Epson EH-TW5300 jest naprawdę dobra. Pomijając drobne niedoskonałości, o czym za chwilę, sprzęt dobrze sprawdza się w swojej roli. Na plus zasługuje bardzo łatwa konfiguracja podstawowych funkcji za pomocą pilota, możliwość dostosowania obrazu do ekranu i widza w bardzo zadowalającym stopniu, a także regulacja ostrości. Projektor umieszczony dość wysoko pod sufitem (ok. 2 metry) poradził sobie z wyświetlaniem obrazu znacznie niżej, w czym pomogła korekcja trapezowa. Problemem nie okazała się też odległość projektora od ekranu. Epson EH-TW5300 świetnie wyświetlał obraz z odległości ok. 1,5 m, jak i 3 m bez jakiegokolwiek spadku jakości w rogach czy po bokach. Trzeba było oczywiście odpowiednio regulować ostrość. Szczegółowość obrazu jest zadowalająca, jednak bez szału.

 

Kolejnym plusem jest bezproblemowe przenoszenie Epsona. Ze względu na niewielkie rozmiary można go spokojnie umieścić podczas transportu w plecaku. Obraz wyświetlany na dedykowanym ekranie daje najlepsze rezultaty (polecam w odcieniach szarości ze względu na lepszą czerń kosztem nieznacznej utraty szczegółowości obrazu), ale na jasnej ścianie również sobie poradził, z tym, że ściana nie miała zbyt niskiego współczynnika odbicia światła, co odbiło się na jakości obrazu. Niemniej jest całkiem dobrze. Projektor testowany był także na dworze w nocy, tu jednak nie było już tak kolorowo ze względu na brak całkowicie gładkiej ściany oraz świecącą nieopodal lampę.

 

Długość oglądania zależy już od tego, co oglądamy. Jeśli filmy i seriale, Epson EH-TW5300 był w użyciu nawet 10 godzin z niewielką przerwą. Po tym czasie zostaliśmy zmuszeni wyłączyć go na ok. pół godziny. Płynność obrazu jest bardzo dobra: nic się nie zacina, nie przerywa. Drobny problem był z wyświetlaniem filmików na Youtube, ale na tyle nieduży, że nie stanowi wady projektora. Także wieczorne oglądanie filmów i seriali powinno odbywać się bezproblemowo. I na tym chyba koniec jego zalet.

 

Wady

Wad nie jest dużo, ale jednak czasem skutecznie uprzykrzają życie. Największym minusem jest głośność pracy. Nawet w trybie eco Epson EH-TW5300 był wyraźnie słyszalny. Problemu nie ma, jeśli oglądamy film z efektami dźwiękowymi, ale nieme kino to nienajlepszy wybór. Praca urządzenia nie jest cicha, a momentami w trybie normal po kilku godzinach (ok. 5) chłodzenia projektor zwiększa głośność pracy.

 

Kolejnym minusem jest brak obiecanej głębi czerni. Czerń jest zadowalająca, ale na pewno nie robi spektakularnego wrażenia. Wadą jest także problem z odtwarzaniem obrazu o wysokiej jasności - na pewno nie sprawdzi się do oglądania wszystkich meczy. Wysoka jasność skutkuje szybszym nagrzewaniem się lamp, a w konsekwencji wyłączeniem projektora. Trzeba pamiętać także, że projektor świetnie sprawdzi się do oglądania filmów, ale już niekoniecznie do grania ze względu na nieco opóźnioną szybkość reakcji (input lag 30ms).

 

Na koniec muszę zaznaczyć, że mam mieszane uczucia co do interpolacji. Ustawienie sygnału w komputerze na 24Hz i tyle samo w projektorze spowodowało wzrost jakości obrazu z interpolacją ustawioną na high. I to było najlepsze połączenie, każde inne znacząco zmieniało obraz na gorszy, dlatego zalecałbym wyłączenie całkowicie interpolacji na pewno przy filmikach na żywo.

 

Gdzie się sprawdzi Epson EH-TW5300 ?

Poza wspomnianymi wadami, Epson EH-TW5300 jest świetnym projektorem i to nawet w porównaniu z wyższą półką. Wysoka jakość obrazu, łatwa konfiguracja i wiele możliwości dostosowania obrazu do ekranu i widza to ogromne zalety tego projektora. Sprawdzi się na pewno jako kino domowe, do wyświetlania wymagających prezentacji (np. projektów budynków 3D) czy wyświetlania filmów w szkole. Warto posprawdzać wiele możliwości konfiguracji, aby uzyskać najlepsze efekty. Poza tym uważam, że stosunek jakości do ceny jest tak dobry, że zwyczajnie warto wydać ok 3 tyś na ten projektor.

Pozostaw komentarz

*
**Nie zostanie opublikowany
*
Produkt dodany do porównania.