Optoma UHD550X - 4k poniżej 10000 zł

Optoma coraz bardziej zaskakuje nas optymalizacją kosztów przy wysokiej jakości komponentach. Za niecały tydzień premiera pierwszego na rynku projektora 4k poniżej 10 000 zł brutto. Bardzo jesteśmy ciekawi, czy deklarowane przez producenta parametry rzeczywiście takie będą podczas wieczornego oglądania seansu kinowego lub grania w gry. Niemniej robimy duże oczy i zacieramy ręce na Optomę UHD550X. Co obiecuje producent? Jak wygląda nowy projektor Optoma? Czego się spodziewamy?

 

Co obiecuje producent?

Przede wszystkim 4k UHD, które ma być jednocześnie kompatybilne z HDR. 4 razy więcej pikseli (aż 8,3 miliona pikseli) to także większa szczegółowość, co ma ogromne znacznie przy oglądaniu filmów na dużym ekranie zwłaszcza z bliskiej odległości. Tu producent obiecuje zachowanie najmniejszych nawet szczegółów przy ekranie o przekątnej 302 cali. Jak to się sprawdzi w rzeczywistości, zobaczymy na testach. Niemniej wielką zaletą będzie możliwość przesuwania obrazu w pionie!

 

Większy kontrast, lepsze odwzorowanie głębi kolorów, nasycenie kolorami, technologia Dynamic Black - tu jesteśmy bardzo ciekawi, jak poradzi sobie projektor Optoma UHD550X. Jak wiemy, poprzednie modele wspaniale odtwarzały kolory, ale niestety z czernią radziły sobie przeciętnie. Może dzięki zastosowaniu 4k w najnowszym projektorze wreszcie będziemy mogli oglądać obraz ze wspaniałą głęboką czernią. Ponadto technologia Ultra Szczegóły ma zapewnić czysty i ostry obraz w najmniejszych nawet szczegółach, wraz z odwzorowaniem cieni i kolorów. Czy ten efekt będzie widoczny tak samo dobrze w centrum ekranu i na jego obrzeżach? Zobaczymy.

 

Kompatybilność z HDR i konwertowanie SDR na HDR - niewątpliwie ogromny plus, który daje możliwość podłączenia jakiegokolwiek źródła obrazu bez obawy o słabą jakość na ekranie. Automatyczne nadawanie głębi kolorów i zwiększanie kontrastu zawsze jest mile widziane :) Niemniej producent obiecuje "obraz taki, jakbyś patrzył przez okno", co sprawia, że z jeszcze większą niecierpliwością czekamy na pojawianie się Optomy UHD550X  na rynku.

 

Ręczny system zarządzania kolorami i wbudowane głośniki to elementy znane z poprzednich wersji projektorów Optoma, które świetnie się sprawdzały w przypadku projektorów do kina domowego, do grania w gry czy do szkoły. Tym bardziej cieszy, że producent je zachował.

 

MHL, USB i wiele innych możliwości podłączenia urządzeń od smartfonów, przez tablety i komputery, aż po telewizory również są wizytówką Optomy. Dzięki temu jej projektory są uniwersalne i chętnie kupowane przez miłośników kina domowego.

 

Tryb gry - mamy wielkie oczekiwania związane z grą w jakości 4k. Producent obiecuje nie tylko żywe kolory, ale także błyskawiczny czas reakcji. Czy projektor 4k poradzi sobie z błyskawicznie zmieniającym się "żywym" obrazem gier?

 

Jak wygląda projektor Optoma UHD550X?

Podobnie, jak w przypadku poprzednich modeli, tak i tu producent postawił na białą kolorystykę z czarnymi elementami. Jednak w tym przypadku mamy też do czynienia z lepszym rozmieszczeniem wejść oraz ich większą ilością: porty HDMI, USB (2 porty, w tym 1 z zasilaniem), wyzwalacz 12V, Ethernet, wyjście audio i złącze dźwięku cyfrowego powinny zadowolić nawet najbardziej wymagającego fana kina domowego. Dobrym pomysłem było także umieszczenie głośnika w rogu projektora, co wizualnie wygląda bardzo estetycznie. Ogólnie wygląd Optomy UHD550X jest całkiem zadowalający. Projektor wpasuje się w niemal każde pomieszczenie - salon, sala konferencyjna czy mini studio kinowe.

Czego oczekujemy?

Bardzo miłym zaskoczeniem jest w miarę niska cena projektora 4k. Dlatego nie spodziewamy się, że wszystkie podawane przez producenta parametry rzeczywiście będą takie w rzeczywistości. Niemniej powinna zostać zapewniona większa szczegółowość obrazu, lepsza głębia kolorów i lepszy kontrast. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy producent poradził sobie z głęboką czernią i jak to wszystko będzie działało podczas grania w gry. Nie spodziewamy się natomiast wspaniałego dźwięku z głośnika - doświadczenie podpowiada nam, że będzie on wystarczający, ale nic nie zastąpi dobrego sprzętu audio. Problemem może być też zachowanie szczegółów przy przekątnej obrazu ok. 300', ale z drugiej strony na pewno będą one lepiej widoczne przy oglądaniu filmów z bliższej odległości. Jak sprawdzi się projektor Optoma UHD550X? Zobaczymy w przyszłym tygodniu!

Pozostaw komentarz

*
**Nie zostanie opublikowany
*
Produkt dodany do porównania.