Nowe modele od Casio

Niedawno na rynku pojawiły się trzy projektory ultra krótkoogniskowe firmy Casio. Mając w pamięci poprzednie modele projektorów tej firmy, wymagania stawiane przez użytkowników technologii Laser&LED były bardzo wysokie. Czy specyfikacja modeli Casio XJ-UT351W oraz Casio XJ-UT351WN, a także Casio XJ-UT311WN zrobiła na nas jakiekolwiek wrażenie? Odpowiedź poniżej.Co obiecuje nam producent?

Przede wszystkim nowe ultra krótkoogniskowe projektory Casio mają wyświetlać obrazy o rozdzielczości 100’ (Casio XJ-UT351W oraz Casio XJ-UT351WN) z odległości 40 cm. W przypadku Casio XJ-UT311WN ma to być 80’ z 27 cm. Przyznać trzeba, że to bardzo niewielki dystans. Rodzi się pytanie, jak te projektory poradzą sobie z zachowaniem ostrości obrazu, przede wszystkim na brzegach. To bodajże najmniejsze odległości między projektorem a ekranem dostępne na rynku. Standardowy odstęp wynosi ok. 2 metry, co jest optymalne dla jakości obrazu i komfortu oglądania. Gdzie mogłyby znaleźć zastosowanie Casio: XJ-UT351W, XJ-UT351WN oraz XJ-UT311WN? Na pierwszy rzut oka mogą przydać się w niewielkich salkach konferencyjnych, świetlicach, ewentualnie w salach przedszkolnych czy szkolnych, albo wszędzie tam, gdzie pojawia się problem z podwieszeniem projektora w dalszej odległości. Dlaczego producent postawił na 40 cm i 27 cm?

Odpowiedź jest prosta: projektory eliminują zjawisko cienia rzucanego przez prowadzącego w trakcie korzystania z funkcji interaktywnej tablicy. Zatem będą zbawieniem dla tych, którzy prowadzą prezentacje z wykorzystaniem tablic interaktywnych i chcąc, nie chcąc, zasłaniają sobą pół tablicy. Ponadto w dwóch pierwszych modelach zastosowano jasność na poziomie 3500 ANSI lumenów i rozdzielczość WXGA (1.280 x 800). W XJ-UT311WN mamy nieco mniejszy parametr 3100 ANSI. Są to spore wielkości, ale pamiętajmy, że wszystkie projektory mają możliwość automatycznego dostosowania jasności obrazu do warunków panujących w pomieszczeniu. Dzięki temu oszczędzamy energię, ale także nie musimy sami regulować tego parametru. Zatem Casio XJ-UT351W, XJ-UT351WN oraz XJ-UT311WN są projektorami wręcz idealnymi do prowadzenia prezentacji na tablicach interaktywnych w salkach konferencyjnych, nowoczesnych szkołach i na uczelniach.

Wysoki kontrast daje nadzieję na głęboką czerń, choć jeśli projektory będą wykorzystywane głównie do prezentacji, nie będzie to miało aż takiego znaczenia, jak w przypadku oglądania filmów. XJ-UT351W i XJ-UT351WN posiadają po dwa złącza HDMI, XJ-UT311WN niestety tylko jedno, w dodatku nie posiada w zestawie uchwytu ściennego do montażu. Wszystkie projektory zostały wyposażone w głośniki o mocy 16W oraz korekcję Keystone.

Modele XJ-UT351WN oraz XJ-UT311WN posiadają wiele opcji połączeń, m. in. Wifi, co daje możliwość łatwego zintegrowania z wewnętrznymi sieciami szkół, firm, uczelni. Można nimi sterować za pomocą aplikacji C-Assist zainstalowanej na smartfonie czy tablecie. Dodatkowo za pomocą Casio XJ-UT311WN da się przeprowadzić prezentację bez użycia komputera, z wykorzystaniem pamięci USB, co samo w sobie jest bardzo dużą zaletą.Cena, dostępność, opinia

Ceny plasują się na poziomie średniej wyższej półki. Odpowiednio za XJ-UT351WN zapłacimy ok. 7 200 zł, za XJ-UT351W ok. 6700 zł, a XJ-UT311WN kosztuje ok. 6900 zł. Wszystkie ceny zostały podane brutto. Jak widać, są one bardzo adekwatne do jakości i parametrów, nie odstają od swojej konkurencji. Modele są dostępne w internecie (choćby w naszym sklepie).

Parametry najnowszych projektorów Casio wskazują na to, że producent mocno stawia na przeznaczenie do firm, szkół i innych instytucji, w których tworzą się nowoczesne sale z interaktywnymi tablicami. Projektory najlepiej sprawdzą się właśnie tam, choć mimo wszystko mogłyby mieć nieco więcej złącz. Przy wyświetlaniu prezentacji ważne jest, żeby obraz był wyraźny pod szerokim kątem dla patrzących rozsianych po całej sali. Wiele zależy tu od samego pomieszczenia, dlatego trudno wyrokować, czy projektory Casio XJ-UT351WN, XJ-UT351W i XJ-UT311WN spełniają pokładane w nich nadzieje. Niemniej na pewno warto wziąć je pod uwagę przy wyposażaniu sali w tablice interaktywne, tym bardziej, że wiele firm oferuje możliwość prezentacji działania poszczególnych projektorów przed ich zakupem.

 

Pozostaw komentarz

*
**Nie zostanie opublikowany
*
Produkt dodany do porównania.