Tagi na blogu

Ekran projekcyjny. Jaki wybrać? Obszerny poradnik

719 Wyświetleń 1 Polubień

Ekran projekcyjny. Jaki wybrać?

Ekran projekcyjny to bardzo niedoceniany jednak niesamowicie ważny element każdego systemu projekcyjnego. Bez względu na to czy mówimy o kinie domowym, projekcji w szkole, sali konferencyjnej, w kościele lub dowolnym lokalu użytkowym.

Rodzajów ekranów projekcyjnych jest naprawdę dużo, możemy je podzielić pod względem przeznaczenia budowy lub sposobu instalacji. Wyróżniamy różne typy powierzchni projekcyjnych, które również w znaczny sposób wpływają na jakość obrazu. Jak wybrać najlepszy ekran pod konkretne wymagania ? O tym w dzisiejszym artykule.

Ekran ręczny

Ekrany rozwijane ręcznie to najpopularniejsze i jedne z najtańszych produktów dostępnych na rynku. Są to ekrany, w których powierzchnia projekcyjna rozwijana jest z kasety wiszącej na ścianie lub na suficie. Najtańsze propozycje nie oferują wysokiej jakości produktu, często kaseta jest stalowa, cienka i nie zapewnia dobrej sztywności powierzchni.

Lepsze jakościowo ekrany są lepiej wykonane, powierzchnia jest sztywniejsza i bardziej gładka. Ekrany ręczne jak sama nazwa wskazuje rozwija się manualnie - w tych budżetowych modelach najczęściej pociągając za rączkę umiejscowioną na dolnej belce powierzchni a w droższych występują również ekrany z rozwijaniem korbowym.

Przejdź do kategorii EKRANY RĘCZNE >>>

Ekran na trójnogu

Jest to kategoria ekranów przenośnych, które można szybko rozstawiać, są stosunkowo lekkie i łatwe w transporcie. Tego typu ekrany najczęściej występują w wielkościach od 150cm szerokości do 240 cm szerokości. Można znaleźć również większe modele, jednak trzeba pamiętać, że tego typu ekrany nastawione są na mobilność i szybkość składania/rozkładania, im większy tym mniej stabilny. Ekrany na trójnogu często wykorzystywane są w szkołach, salach konferencyjnych w domach kultury lub salach bankietowych. Wszędzie tam gdzie liczy się niski koszt inwestycji oraz sprzęt używany jest w różnych konfiguracjach i innych miejscach. Jest to również dobre rozwiązanie dla prezenterów, którzy często zmieniają miejsca i podróżują z własnym sprzętem. Do tego typu ekranu można dokupić pokrowce transportowe, co znacznie ułatwia codzienne korzystanie.

Przejdź do kategorii EKRANY NA TRÓJNOGU >>>

Ekran podłogowy

To kolejny produkt z serii przenośnych, łatwych w składaniu i rozkładaniu. Różnica pomiędzy ekranami podłogowymi a tymi na trójnogu jest taka że nie stoi on na pojedynczej nodze a rozwija się on bezpośrednio z belki nawojowej ukrytej w swego rodzaju podłużnej walizce na kółkach. Takie ekrany są znacznie stabilniejsze, oferują gładsze powierzchnie niż te na trójnogu jednak są to cięższe konstrukcje. Dla ułatwienia transportu często posiadają kółka, które działają mniej więcej tak jak kółka w podróżnej walizce.

Ekrany podłogowe dobrze sprawdzają się w przypadku, gdy musimy je transportować w obrębie jednego budynku z sali do sali. Rozstawienie trwa ok 5 sekund.

Przejdź do kategorii EKRANY PODŁOGOWE >>>

Ekran ramowy

Ekrany ramowe to urządzenia najbliższe tym, które stosowane są w prawdziwych kinach. Oferują najlepszą gładkość powierzchni, bezproblemowe użytkowanie przez lata. Niestety jak wiadomo, nie w każdym pomieszczeniu taki ekran sprawdzi się choćby ze względów estetycznych. Ekran ramowy instalowany jest raz, zawsze jest rozłożony, nie da się go schować, zwinąć ani łatwo zdemontować. Powierzchnia na stałe napięta jest na stalowej lub aluminiowej ramie, która bywa pokryta aksamitem, odpowiadającym za dobre pochłanianie odbić światła. Ekrany takie najczęściej stosowane są w salkach kina domowego, w muzeach, punktach użyteczności publicznej, lub wszędzie tam gdzie projekcja wykonywana jest bez przerwy i nie ma potrzeby chowania ekranu.

Przejdź do kategorii EKRANY RAMOWE >>>

Ekran typu Fast Fold

Jest to odrębny dział ekranów opartych na ramie, jednak w przeciwieństwie do standardowych ramówek, te są rozkładane i przenośne. Ekrany typu Fast fold stosowane są głównie przez firmy eventowe lub kina plenerowe. Ekrany tego typu transportowane są w sporych mobilnych skrzyniach, w których oddzielnie przenosi się rozkładaną ramę, nogi oraz powierzchnię projekcyjną. Ekrany typu Fast Fold to przeważnie duże konstrukcje o szerokości od 300 do nawet 600 cm.

Do rozkładania takiego ekranu niezbędne są dwie osoby oraz około pół godziny czasu. Po rozłożeniu otrzymujemy pokaźnych rozmiarów konstrukcję, która jest stabilna, nie wymaga prądu a napięta powierzchnia utrzymuje dobrą gładkość. Ceny tych ekranów podobnie do rozmiarów są pokaźne, przez co zazwyczaj zakup tych urządzeń jest nieopłacalny dla niedużych firm lub klientów indywidualnych.

Przejdź do kategorii EKRANY TYPU FAST FOLD >>>

Ekran sufitowy (InCeiling)

Ekran sufitowy typu Inceiling to specjalny rodzaj ekranów rozwijanych elektrycznie, których kaseta przystosowana jest do zabudowania jej w suficie podwieszanym. Jest ona skonstruowana w taki sposób, że można ją bezpiecznie zabudować w konstrukcji sufitu. Użytkownik widzi tylko estetyczną dolną część kasety i wysuwającą się z niej powierzchnie. Takie rozwiązanie daje możliwość bezpiecznego montażu i demontażu kasety bez naruszenia struktury sufitu podwieszanego. Ekrany typu Inceiling wieszany tylko do sufitu. Mogą to być zarówno ekrany ze standardową powierzchnią jak i wyposażone w dodatkowe napinacze. Ekrany typu Inceiling najczęściej produkowane są na zamówienie co daje pełne możliwości personalizacji wymiarów, rodzajów powierzchni lub sterowania.

Rozwiązanie sprawdza się idealnie w miejscach, które chcemy wyposażyć w multimedia jednak w momentach w których ich nie używamy, wolimy aby pozostały elegancko ukryte.

Tego typu rozwiązania, najczęściej stosuje się w prywatnych mieszkaniach, salonach czy pokojach dziennych, salach konferencyjnych, balowych lub biurach.

Przejdź do kategorii EKRANY SUFITOWE (InCeiling) >>>

Ekran wielkoformatowy

Ekrany wielkoformatowe to nic innego jak odpowiedniki standardowych ekranów ściennych, sufitowych, z napinaczami lub typu Inceiling o dużych powierzchniach, przeważnie przeznaczone do dużych pomieszczeń. Ekrany wielkoformatowe najczęściej produkowane są o wielkościach od ok 300 do nawet 1200 cm szerokości. Aby zapewnić sztywność tak dużej konstrukcji oraz zminimalizować ryzyko fałdowania powierzchni, kaseta ekranu musi być, sztywniejsza oraz wymagany jest grubszy i mocniejszy wał nawojowy, na którym nawinięta jest powierzchnia.

Ekrany wielkoformatowe są rozwiązaniami przeznaczonymi do dużych sal, jak sale gimnastyczne, sale widowiskowe, domy kultury, duże sale balowe itp. Znacznie mocniejsza konstrukcja owocuje też większymi gabarytami oraz co za tym idzie wyższą ceną.

Przejdź do kategorii EKRANY WIELKOFORMATOWE >>>

Ekran elektryczny

Ekrany rozkładane elektrycznie postanowiłem opisać na końcu, ponieważ jest to największy dział wszystkich ekranów projekcyjnych, który dodatkowo możemy podzielić na wyróżniające się podgrupy.

Ekrany rozkładane elektrycznie, zrolowane są w specjalnej kasecie instalowanej na ścianie lub suficie, które podłącza się do prądu aby automatycznie mogły się zwijać i rozwijać.

Najczęściej tego typu ekrany rozwijane są za pomocą pilota lub włącznika ściennego. Często istnieją dodatkowe typy sterowania takie jak trigger, który umożliwia automatyczne rozwijanie ekranu po włączeniu projektora lub podłączenie do systemu inteligentnego domu. Ekrany rozwijane elektrycznie można integrować z systemami inteligentnego domu lub aplikacjami do sterowania domową elektroniką, dzięki czemu korzystanie z nich staje się bezproblemowe, odbywa automatycznie bez naszego udziału.

Wyróżniamy kilka typów ekranów elektrycznych:

Ekran elektryczny ścienny/sufitowy

Jest to podstawowy, najbardziej popularny i najtańszy rodzaj ekranów elektrycznych. Ekrany tego typu składają się ze stalowej lub aluminiowej kasety, w których umieszczona jest powierzchnia projekcyjna rozwijana za pomocą silnika. Kasetę możemy zawiesić na ścianie jak i na suficie. Tego typu ekrany można kupić już od około 500 złotych a wielkość ich rozpoczyna się od około 180 cm szerokości. Dostępnych jest wiele rozmiarów oraz rodzajów powierzchni.

Przejdź do kategorii EKRANY ELEKTRYCZNE SUFITOWE >>>

Ekran elektryczny z napinaczami

Ekran z napinaczami to wyższej klasy produkt, w którym nacisk został postawiony na idealną gładkość powierzchni. Ekran z napinaczami konstrukcyjnie jest takim samym ekranem jak standardowy ekran ścienny/sufitowy jednak powierzchnia projekcyjna jest dodatkowo napinana przez system bocznych linek, które powodują lepsze naciągnięcie ekranu oraz większą gładkość powierzchni. Ekrany z systemem napinaczy bocznych to droższe konstrukcje, bardziej zaawansowane w swojej budowie, oferujące znacznie lepszą jakość powierzchni. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują ekranu elektrycznego ale nie chcą tracić na jakości.

Przejdź do kategorii EKRANY ELEKTRYCZNE Z NAPINACZAMI >>>

Zadzwoń do nas: 22 252 29 03, 503 982 629 lub wyślij maila: sklep@projektorhd.pl.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Twój komentarz