Projektor do szkoły. Jak wybrać najlepszy model?

2144 Wyświetleń

Projektory prezentacyjne to najbardziej wszechstronne urządzenia. Znajdują swoje zastosowania w biznesie, salach konferencyjnych, szkołach językowych jak i w tradycyjnych podstawówkach, szkołach średnich czy uczelniach wyższych. To właśnie w placówkach edukacyjnych szczególnie często wykorzystuje się projektory jako narzędzia do codziennej pracy. Jakie wymagania powinien spełniać dobry projektor do szkoły? Ile powinien kosztować i na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze takiego urządzenia? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Projektor do szkoły. Jakie wymagania powinien spełniać?

Chciałbym móc jednoznacznie opisać, że najlepszy projektor do szkoły powinien mieć x jasność, y rozdzielczość i inne konkretne preferencje. Musimy jednak pamiętać, że szkoła to rozbudowany ekosystem, który ma zróżnicowane potrzeby. Do zwykłej klasy lekcyjnej wystarczy średniej klasy projektor z przyzwoitą jasnością, inne wymagania mają klasy z tablicą interaktywną, do której szukamy odpowiedniego projektora. Dlatego, przy wyborze projektora, najlepiej jest kierować się miejscem jego użytkowania.

Projektor do sali lekcyjnej. Czym powinien się charakteryzować?

Większość naszych szkół wygląda podobnie, podczas jednej lekcji znajduje się w sali maksymalnie trzydziestu uczniów, w sali znajdują się duże okna oraz przeważnie zapalone są światła. Wybierając projektor do takiego miejsca należy zwrócić uwagę na możliwie dużą jasność. W skrócie - im większa, tym lepsza. Dodatkowo projektor powinien posiadać rozdzielczość minimum 800x600 oraz złącze VGA i HDMI. Im wyższa rozdzielczość i lepszy kontrast tym wyświetlany obraz będzie lepiej widoczny dla uczniów.


Projektor do sali lekcyjnej 3 polecane modele:

1. Ricoh PJ-S2440 

Za kwotę 1000zł otrzymujemy bardzo wysoką jasność aż 3000 ANSI Lumenów. Dodatkowo oferuje dużo różnych złącz, w tym złącze cyfrowe HDMI. Niestety rozdzielczość 800x600 da nam podstawową jakość, jednak zakładając najniższy możliwy budżet, jest to bardzo dobra propozycja.

2. ViewSonic PA503W

 ViewSonic jest dobrym rozwiązaniem do sali lekcyjnej ponieważ w niewysokiej cenie oferuje dobrą rozdzielczość 1280x800 oraz jasność na poziomie 3600 ANSI lumenów. Jednocześnie jest to projektor lekki i nieduży dzięki czemu wisząc pod sufitem nie będzie rzucał się w oczy.

3. Epson EB-U42 

Propozycja od Epsona to projektor, który w pełni sprawdzi się w każdej sali lekcyjnej, oferując wysokiej jakości obraz z rozdzielczością 1920x1200 pikseli i jasnością 3600 ANSI Lumenów. Jest to urządzenie, na którym dobrze widoczna będzie prosta prezentacja, slajdy, tabelki jak i materiały wideo. Przy okazji projektor jest nieduży, posiada tanie części eksploatacyjne. Dodatkowo łatwo wymienić w nim lampę, która i tak pozwala na bezproblemowe użytkowanie przez około 5 lat.

Projektor do auli/ sali wykładowej. Co powinien spełniać taki sprzęt?

Duże sale dla kilkudziesięciu albo kilkuset osób wymagają znacznie poważniejszych sprzętów, które będą w stanie zaoferować odpowiedniej jakości obraz. Zakładając pracę w dużej sali, należy pamiętać, że zazwyczaj podczas wyświetlania prezentacji oświetlenie jest uruchomione i dodatkowo wyświetlamy obraz na większym ekranie niż w standardowej sali lekcyjnej. Stąd lampa takiego projektora powinna mieć jeszcze większą moc, jak i dobrze jest zainwestować w możliwie wysoką rozdzielczość. Niekiedy w dużych pomieszczeniach niezbędne jest dobranie, poza projektorem, odpowiedniego obiektywu, który sprosta wymaganiom sali.

Projektor do sali lekcyjnej 3 polecane modele:

1. Sony VPL-CH350 

Panasonic to propozycja do średniej wielkości sal prezentacyjnych. W swojej kategorii wyróżnia się dobrą jasnością 4000 ANSI Lumenów, wysoką rozdzielczością 1920x1200 oraz technologią tworzenia obrazu LCD, która oferuje mocne i wyraźne kolory, właściwie niezależnie od oświetlenia pomieszczenia. Dobrze sprawdzi się pracując z ekranem do około 150 cali.

2. Optoma ZH500T  

Optoma ZH500T to projektor oferujący mocne światło za pomocą laserowego źródła, którego żywotność szacuje się na 20 000h. Dzięki takiej technologii otrzymujemy zaawansowane urządzenie, pracujące przez długie lata z wysoką jasnością aż 5000 ANSI Lumenów. Wysoka rozdzielczość 1920x1200 oraz duża ilość złącz dopełniają całość urządzenia. Optoma oferuje profesjonalny sprzęt do dużych sal, który bezobsługowo będzie pracował latami.

Projektor do tablicy interaktywnej. Jaki wybrać?

Projektory do tablic interaktywnych lub projektory interaktywne to zupełnie oddzielny temat. Wykorzystuje się je coraz częściej w salach lekcyjnych jako urządzenia nie tylko do prezentacji wiedzy, ale też do wspólnej pracy. Najczęściej są to projektory typu Short Throw lub Ultra Short Throw czyli tzw. projektory, którkoogniskowe. Różnica w tych projektorach jest taka, że z bardzo małej odległości są w stanie wyświetlić bardzo duży obraz. Dzięki temu osoba, które prowadzi prezentację lub wykonuje zadanie, nie powoduje rzucania cienia na tablice. Projektory krótkoogniskowe najczęściej wykorzystuje się do pracy ze zwykłymi białymi tablicami, lub tablicami interaktywnymi. Jaki projektor krótkoogniskowy wybrać?

Najlepsze projektory krótkoogniskowe.

1. Infocus INV30 

Jest to nieduży projektor krótkoogniskowy. Oferuje wysoką jasność i dobrą rozdzielczość 1024x768. Najczęściej zestawiany jest jako część niedrogiego zestawu interaktywnego. Dobrze sprawdza się w pracy z klasycznymi tablicami interaktywnymi w formacie 4:3. Wyświetla obraz mocny i dobrze widoczny również przy zapalonym świetle.

2. Optoma EH200ST 

Jest to również projektor krótkoogniskowy oferujący jednak wyższą rozdzielczość Full HD oraz znacznie lepszy kontrast. Optoma EH200ST sprawdzi się zatem w wyższych klasach, gdzie poza prostymi slajdami wyświetlamy też bardziej precyzyjne grafiki czy filmy. Bardzo dobrze współpracuje z każdym typem komputerów oraz tablic interaktywnych. Obraz z tego projektora jest ostry, precyzyjny i dobrze widoczny również pod mocnym kątem.

3. NEC UM301Wi 

Propozycja od NEC’a to projektor ultrakrókoogniskowy oraz interaktywny. Projektor ten wyświetla obraz za pomocą specjalnego zainstalowanego lustra, dzięki czemu wystarczy mu 30 cm odległości od ściany aby zaoferować 100-calowy obraz. Poza tym wyposażony jest w funkcje interaktywne, więc do pracy nie potrzebuje specjalnej tablicy. Wystarczy jakiekolwiek równe podłoże i komputer, najczęściej jest to zwykła suchościeralna tablica. Projektor oferuje też bardzo wysokiej jakości mocny obraz. Sprzedawany jest razem z dedykowanym uchwytem, który można bardzo precyzyjnie skalibrować.

Akcesoria

Pamiętaj że kupno odpowiedniego projektora to nie wszystko. Projektor w zestawie nie posiada uchwytu do sufitu ani kabla połączeniowego. Sprawdź ofertę akcesoriów:

1. Uchwyty do projektorów (kliknij)

2. Kable do projektorów (kliknij)

Jak sami widzicie rozwiązań dla szkoły jest wiele. Dużo rodzajów projektorów, różne możliwości oraz ceny. Jeśli szukasz odpowiedniego rozwiązania dla siebie skontaktuj się z nami, pomożemy dobrać oraz zainstalować odpowiednie urządzenie.
[contact-form-7 id="2"]

Kategoria:: Poradniki, Projektory