Optoma UHD51 - Projektor dla wymagających kinomaniaków.

1174 Wyświetleń 0 Polubień

Projektory o jakości Ultra HD stają się coraz popularniejsze a ich ceny stają się coraz korzystniejsze. Jeszcze niedawno najtańsze propozycje 4K można było nabyć za minimum 10 000 zł, dziś już nawet za około 4 tysiące złotych.

Projektor, który opisze Wam w dzisiejszym materiale plasuje się nieco powyżej dolnego progu cenowego, w związku z czym możemy oczekiwać też nieco lepszej jakości niż podstawowe modele. Jaka jest Optoma UHD51 i czy cena tego modelu jest uzasadniona?

OPTOMA UHD51 - Budowa zewnętrzna      

Optoma UHD51 to projektor, który producent kieruje do tzw. rozrywki domowej, filmy, seriale, gry lub bajki dla dzieci. Z jednej strony możemy wnioskować że będzie to fajny i uniwersalny projektor do salonu dziennego, z drugiej w związku z czarną obudową, może kojarzyć się ze sprzętem kierowanym do typowej salki kinowej.

Obudowa, nieco większa niż podstawowe modele Full HD, ze sporymi kratkami wentylacyjnymi i niemałym obiektywem również może kojarzyć się z urządzeniem bardziej profesjonalnym dla fanów typowego kina domowego. Trzeba przyznać że projektor jest dobrze wykonany, plastiki są dobrej jakości a wykończenie na wysoki połysk robi wrażenie produktu premium. Należy jednak uważać bo łatwo go porysować, jednak zakładając instalację pod sufitem, raczej ten problem nas nie dotyczy.

 

Z tyłu znajdujemy bogatą paletę złącz:

 • RJ 45
 • RS232
 • 2xHDMI HDCP 2.2
 • VHA1
 • 12V - trigger
 • Audio in
 • Audio out
 • USB
 • Audio out- optyczne

 

Pomimo tego, że taki projektor najczęściej podłącza się do kina domowego jedynie kablem hdmi, to jest praktycznie wszystko co być powinno i nawet najbardziej wybredni użytkownicy nie powinni mieć na co narzekać.

Kończąc opis budowy zewnętrznej, trzeba też powiedzieć o górnych przyciskach do sterowania wszelkimi funkcjami, oraz pokrętłach obiektywu, którymi regulujemy wielkość oraz ostrość obrazu. Optoma w modelu UHD51 oferuje także nieduży Lens Shift, który bywa zbawienny przy ustawianiu geometrii obrazu.

OPTOMA UHD51- specyfikacja

Jeśli interesuje Cię pełna specyfikacja, zapraszam TUTAJ, znajdziesz wszystkie dane i opis producenta. Ja zajmę się jednak tymi najważniejszymi danymi, oraz po krótce opisze jak przekładają się na to, co ostatecznie widzimy.

 

 • Typ Projektora - DLP
 • Rozdzielczość - 4K / UHD
 • Dokładna Jasność [Lm] - 2400 ANSI lumenów
 • Kontrast - 500 000:1
 • Zoom - x1.3
 • Żywotność Lampy - godz. 4000 (Jasny), 15000 (Dynamiczny), 10000 (Eco)

 

Technologia DLP to zapowiedź mocnej czerni oraz dobrze widocznych jasnych odcieni. Projektory DLP to także filmowy klimat, czyli dużo cieni, szarości i łagodne przejścia tonalne.

Wysoka rozdzielczość 4K to dokładnie 3840x2610 tworzone za pomocą szybkiego ruchu matrycy. Nie ma się co przerażać, że nie ma tu matrycy o rzeczywistej rozdzielczości 4K. Takie rozwiązania są póki co bardzo drogia a przyznaje to co oferuje Optoma i cała konkurencja rzeczywiście ukazuje rozdzielczość 4K i świetną jakość.        

Jasność na poziomie 2400 ANSI lumenów w połączeniu z wysokim kontrastem daje naprawdę ciekawy efekt wizualny. Z jednej strony można spotkać nawet tańsze projektory o wyższej jasności, z drugiej jednak 24000 ANSI lumenów to poziom, który nie degraduje jeszcze czerni a zapewnia dobrą jaskrawość, i widoczność w jasnych scenach. Dzięki temu odbiór materiałów HDR pozostaje na zadowalającym poziomie.

OPTOMA UHD51 - Funkcjonalność

W tym dziale nieco ponarzekam. Oczywiście klasyczne podłączenie przez HDMI pozwala wyświetlać materiały z dowolnego zestawu kina domowego, odtwarzacza Blu-Ray dekodera czy komputera. Za plus należy uznać złącze USB, które pozwala odtworzyć podstawowe formaty filmowe lub zdjęcia.

Gorzej jest jednak z ustawieniem projektora i dopasowaniem obrazu do naszych potrzeb.

Zoom na poziomie 1- 1,3 to nieduży zakres regulacji wielkości obrazu a więc nie mamy dużego pola manewru regulacji odległości projekcji. Podobnie jest z funkcją Lens Shift, którą tak chwali się producent, tutaj regulacja również jest nieduża i tylko w pionie. Nie daje to elastycznych możliwości instalacji, bardziej niewielkie doprecyzowanie wysokości obrazu. Pozostaje jeszcze funkcja korekcji trapezu, czyli popularny Keystone, tej niestety na pokładzie brak. Dlatego nie ustawimy projektora pod kątem aby wyświetlić obraz wyżej ponieważ krzywizny trapezu po prostu nie da się wyregulować.

To wszystko sprawia że Optoma UHD51 wcale nie jest uniwersalnym projektorem do korzystania w różnych warunkach. Jest to sprzęt, który trzeba raz zainstalować w stałym miejscu, niekiedy przy pomocy fachowców, dopasować ekran do wyświetlonego obrazu i tych ustawień raczej nie zmieniać.

OPTOMA UHD51 - Jakość obrazu

Muszę przyznać że projektor zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Przy zachowaniu mocnej czerni oferuje bardzo dobre kolory i dużą jasność. W ciemnych ujęciach np. nocnych zdjęciach miasta czy ulic, poza mocną czernią można zaobserwować dużą jaskrawość latarni lub neonów. Robo to bardzo dobre wrażenie.

Kolory też pozostają na dobrym poziomie. Naprawdę nie ustępują nawet na krok konstrukcjom LCD, które tak chwalą się mocnymi kolorami. Optoma UHD51 pokazuje że DLP też potrafi robić projektory o zdecydowanych barwach, mocnych kolorach zachowując swój elastyczny, plastyczny i trójwymiarowy charakter. Trójwymiarowy, ponieważ dzięki wysokiej ostrości dobrze potrafi oddzielić pierwszy, drugi i trzeci plan ujęcia.

Dobrej jakości obiektyw pozwala na precyzyjną regulację ostrości, dzięki temu nie musimy się martwić mocniejszą ostrością w środku niż np. na rogach. Dobrze widać też najdrobniejsze detale, wszystkie szczegóły nawet w obrazie najwyższej rozdzielczości 4K.

Podsumowując Optoma UHD51 to świetny projektor dla bardziej wymagających użytkowników, którzy jednocześnie nie chcą wydawać fortuny na projektor. Optoma wymaga nieco precyzji w ustawieniu, odwdzięcza się jednak bardzo wysoką jakością obrazu.
Zadzwoń do nas: 503 982 629 lub wyślij maila: sklep@projektorhd.pl.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi : Optoma, Uhd51
Kategoria:: Aktualności, Projektory

Twój komentarz