Najlepsze projektory 4K czyli propozycje dla najbardziej wymagających 2019

1033 Wyświetleń

Najlepsze projektory 4K do kina domowego

Szukasz dobrego projektora do kina domowego? Najważniejsza dla Ciebie jest jakość, a kwestie finansowe nie mają dużego znaczenia? Jeśli tak, to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł. Przedstawimy cztery projektory dla wymagających użytkowników. Główne kryteria wyboru to bezkompromisowe rozwiązania, wysoka jakość i możliwie najlepsze parametry.


Czym powinien charakteryzować się dobry projektor kina domowego?

Odpowiedź jest jedna, a właściwie to dwie: najwyższą jakością obrazu i cichym trybem pracy. Oglądanie filmów na wysokim poziomie ma być przyjemnością, a nie ciężkim doświadczeniem. Ponadto dobry projektor powinien oferować wygodę instalacji, a pisząc to mamy na myśli duży zakres regulacji obiektywu, precyzyjne ustawienie ostrości lub funkcję lens shift (ułatwiającą montaż projektora m.in. pod sufitem). Ważna jest również pełna kompatybilność z wszelkimi formatami obrazu, odbiór najwyższej rozdzielczości Ultra HD zgodnej z HDR, szeroka rozpiętość tonalna i najszybsza przepustowość informacji. Krótko mówiąc, każdy aspekt urządzenia powinien zostać zaprojektowany pod kątem jakości oraz wygody użytkowania.

Zatem, który model zasługuje na miano wysokiej jakości projektorów do kina domowego? Sprawdźcie nasze zestawienie!


Optoma UHD65 - przedstawiciel projektorów DLP jakości premium. Optoma to amerykański producent projektorów, jeden z największych dostawców tych urządzeń na świecie, potentat technologii DLP. Model UHD65 to wysokiej jakości projektor przeznaczony do kina domowego jednocześnie topowy model tego producenta.

Główne zalety projektora Optoma UHD65:

 • wysoki poziom czerni
 • duży naturalny kontrast
 • praca w rozdzielczości 4K ULTRA HD
 • bardzo cicha praca

    
Decydując się na projektor Optoma UHD65, warto wziąć pod uwagę wysoki poziom czerni, który produkuje układ DLP, a także wysoką ostrość obiektywu (kolejna bardzo ważna cecha). Cicha praca i estetyczny wygląd opakowany w stosunkowo niedużą obudowę, również zasługują na pochwałę. Trzeba przyznać, że jak na taką klasę urządzenia Optoma UHD65 nie jest bardzo dużym urządzeniem.

Jak Optoma UHD65 radzi sobie z obrazem Ultra HD? Naszym zdaniem bardzo dobrze. Widać mnóstwo szczegółów, dobrą jakość kolorów i budowania sceny. Zdecydowanie jest to dobry projektor filmowy, który sprawdzi się w ciemnym pokoju kinowym lub dedykowanej salce.
Epson EH-TW9400 - przedstawiciel odmiennej technologii tworzenia obrazu (LCD), a zarazem największy konkurent pierwszej propozycji, tj. Optomy UHD65. EH-TW9400 to najwyższy model producenta oferujący pracę w rozdzielczości 4K, mocne kolory i dobry obiektyw.

Główne zalety projektora Epson EH-TW9400:

 • mocne kolory
 • wysokiej jakości obiektyw
 • kultura pracy


Epson EH-TW9400, jako przedstawiciel technologii LCD cechuje się mocnym natężeniem światła białego jak i barwnego. Dlatego oferując podobną jasność, co projektory DLP będzie oferował lepsze natężenie kolorów, co bezpośrednio przełoży się na dobrą widoczność w jasnych i kolorystycznych scenach. Świetnie sprawdzi się także w animacji, grach czy po prostu przy oglądaniu codziennej telewizji. Z racji swoich predyspozycji Epson EH-TW9400 idealnie sprawdzi się, jako projektor uniwersalny do wielu zastosowań, aniżeli jako typowe urządzenie do ciemnego kina domowego. Choć i z tym powinien poradzić sobie równie dobrze.

Na ogromną pochwałę zasługuje dobry obiektyw Epsona, oferujący duży, dwukrotny zoom oraz funkcję lens shift znacznie ułatwiającą instalację w trudnych warunkach. Należy też pamiętać, że Epson oferuje dwie wersje topowego modelu. Będą to projektory EH-TW9400 i EH-TW94000W. Ten drugi oferowany jest w białym wykończeniu, w dodatku wzbogacony o moduł bezprzewodowego przesyłu sygnału. Jest to ciekawa opcja dla tych, którzy podczas budowy domu zapomnieli o kablu HDMI.

Sony VPL-VW270ES - czyli propozycja wysokiej jakości z natywną matrycą 4K.


Zanim jednak zaczniemy opisywać ten projektor należy wspomnieć, że Sony w stosunku do poprzednich projektorów to zupełnie inna bajka jakościowa. Jeżeli Optoma UHD65 i Epson EH-TW9400 to najwyższe modele tych producentów, to Sony w cenie prawie dwukrotnie wyższej jest dopiero podstawowym modelem Japończyków do kina domowego. Dlatego jakość kolorów i odwzorowanie szczegółów, czyli ostateczny odbiór generowanego obrazu stoi na zupełnie innym poziomie.

VPL- VW270ES to profesjonalne urządzenie. Już na pierwszy rzut oka świadczą o tym gabaryty, które rzeczywiście mogą nieco szokować. Dzięki temu otrzymujemy jednak projektor, który pracuje wręcz bezszelestnie. W tej sporej obudowie kryje się także wysokiej jakości elektronicznie sterowany obiektyw. Pozwala to na bardzo precyzyjne sterowanie, dostrajanie ostrości czy duży zakres przesunięcia obrazu. Sony VPL-VW270ES to projektor, którego elektronika potrafi odebrać i przetworzyć pełen sygnał 4K w 60 klatkach na sekundę, dzięki czemu oferuje wyświetlanie obrazu o szerokiej rozpiętości tonalnej oraz z bardzo dobrym efektem HDR. Musicie pamiętać, że projektory to urządzenia o znacznie niższej jasności niż telewizory, dlatego mało które urządzenie jest w stanie wyświetlić obraz ULTRA HD z HDR, którego efekt rzeczywiście dobrze widać. W przypadku Sony tak jest, a doznania są na najwyższym poziomie.

Zalety projektora Sony VPL-VW270ES

 • natywna rozdzielczość 4K
 • obsługa obrazu 4K, 60fps, 18Gb/s
 • bardzo dobrej jakości obiektyw
 • niesamowicie mocna czerń


Sony opiera swoje projektory na innej technologii niż poprzednicy. Mowa o SXRD łączącej w sobie zalety LCD (mocne i wyraziste kolory) z DLP (bardzo mocna czerń). Dodatkowo oferuje wysoką ostrość i brak efektu tęczy.

Wspominaliśmy, że Sony VPL VW270 jest podstawowym modelem do kina domowego 4K. Natomiast jeśli dysponujesz nieograniczonym budżetem zachęcamy do zapoznania się również z ofertą wyższych modeli zaproponowanych przez producenta, takich jak Sony VPL-VW570 lub Sony VPL-VW850.

Sprawdź cenę i specyfikację projektora Sony VPL VW270

JVC DLA- RS1000 - ostatni model naszego zestawienia, postrach Epsona i Optoma oraz trudny orzech do zgryzienia dla Sony. Dlaczego?

JVC podobnie jak Sony, oferuje tylko najlepsze na rynku urządzenia. Ciężko więc szukać projektorów kompromisowych, umiarkowanych, przeciętnych czy tych w dobrej cenie. W naszym mniemaniu firma JVC - w przeciwieństwie do Sony - kieruje się w stronę najwyższej jakości bez oglądania się na księgowych. RS1000 to projektor oferujący natywną rozdzielczość 4K, spore wymiary, idealną kulturę pracy oraz technologię bliźniaczą do SXRD czyli DILA. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie jeszcze bardziej dopracowane właśnie przez JVC.

Zalety projektor JVC-RS1000:

 • bardzo mocna czerń
 • wysokiej jakości efekt HDR
 • szklany obiektyw
 • systemy poprawy obrazu
 • kinowy charakter


Będziemy bezstronni i napiszemy, że jesteśmy fanami marki JVC. Naszym skromnym zdaniem, w dziedzinie profesjonalnych projektorów do kina domowego, produkty tej marki nie mają sobie równych.    

Przede wszystkim JVC jest w stanie w pełni obsłużyć sygnał 4K w 18Gb/s. Nie tylko przyjąć i wyświetlić ale także dokonać obróbki obrazu poprzez zaimplementowane w środku procesory. Dodatkowo JVC to wysokiej jakości obiektyw, wykonany ze szkła, z elektronicznym sterowaniem. Warto wspomnieć, że precyzja i dokładność to mocne strony projektorów JVC. Oczywiście, jak na tę jakość przystało model RS1000 wyposażony jest w natywną matrycę 4K z pełnym wsparciem dla HDR i szerokiej palety barw. Procesory obróbki obraz świetnie sobie radzą z szybkimi scenami Ultra HD, szybkim ruchem oraz utrzymaniem kolorów w jak najbardziej naturalnym stanie. JVC jest również mistrzem świetnej czerni będącej na bardzo wysokim poziomie. Składając te parametry w całość otrzymujemy projektor o świetnym kinowym charakterze, oddający mnóstwo szczegółów i naturalne kolory. Dodatkowo obsługa sygnału Ultra HD pozostaje na najwyższym możliwym poziomie.


Dla wybrednych producent zaoferował aż trzy modele. DLA-RS1000 to podstawowy model tego producenta. Dostępne są również modele DLA-RS2000 i DLA-RS3000 oferujące wyższy kontrast, a w najwyższym modelu również upscaling sygnału do 8K.

Kategoria:: Poradniki