Recenzja Epson EH-TW7000 - jak wypadł najnowszy 4K w technologii 3LCD.

2459 Wyświetleń
projektor-epson-eh-tw7000-jpg.png

Epson EH-TW7000 Projektor HDDługo czekaliśmy na ten sprzęt. Kiedy Optoma lub Benq prezentowały swoje kolejne propozycje 4K, to u Epsona panowała cisza. Na szczęście to się zmieniło. Epson EH-TW7000 to jak na razie najtańsza propozycja projektora 4K pracująca w technologii LCD. Pomimo tego, że cenowo nieco odstaje od najtańszych projektorów DLP, to oferuje dużo - żeby nie powiedzieć znacznie więcej - aniżeli konkurencja z czipem Texas Instruments.

tw7000.jpg

Epson EH-TW7000 - wygląd zewnętrznyNowy projektor, a wygląd jakby podobny. Rzeczywiście EH-TW7000 prezentuje się praktycznie tak samo jak jego poprzedni, bardzo udany model Full HD czyli EH-TW6700.
Obłe kształty, dobrej jakości tworzywo sztuczne wykończone na wysoki połysk, niewielka jak na tą klasę obudowa sprawiają, że produkt wygląda świeżo, lekko i dobrze wpasuje się zarówno na niewielkiej półce, stoliku lub pod sufitem w użytkowym salonie. Z przodu projektora, a dokładnie po jego prawej stronie znajdziemy obiektyw, na górze przyciski do sterowania wszelkimi funkcjonalnościami, a z tyłu niezbędne złącza HDMI, Audio Out i USB.

Dodatkowo w zestawie jest również pilot - duży, podświetlany z dobrze oddzielonymi od siebie przyciskami. Łatwo znaleźć wszelkie funkcjonalności, a te najważniejsze dostępne są również z bezpośrednich przycisków.

Epson EH-TW7000 - funkcjonalnośćPatrząc na obudowę, wygląd pilota, czyli ilość złącz, wydawałoby się że Epson EH-TW7000 jest zupełnie przeciętnym projektorem. Zagłębiając się jednak w specyfikację techniczną można się nieco zdziwić.

Ilość złącz rzeczywiście pozostaje na przeciętnym poziomie. Jeżeli spojrzymy na wyposażenie to dwa złącza HDMI, USB do ładowania zewnętrznych urządzeń czy wyjście audio realizowane przez terminal mini Jack nie powodują wielkiego wow. Projektor zawiera dokładnie to, co niezbędne i nic poza tym. Ponadto Epson EH-TW700 w stosunku do swojego poprzednika, został nawet okrojony z wbudowanych głośników.

Z profesjonalnego punktu widzenia nie mamy nic do zarzucenia, jednak Ci którzy oczekują uniwersalnego projektora "all in one" mogą być jednak, nieco zawiedzeni.   

Zupełnie inaczej jest pod względem instalacyjnym. Epson EH-TW7000 wyposażony jest w stosunkowo duży i bardzo precyzyjny obiektyw. Zoom na poziomie 1.6, bardzo dokładna regulacja ostrości zdecydowanie wynoszą Epsona powyżej konkurencji. Warto też zauważyć, że Epson tradycyjnie już oferuje przesunięcie obiektywu - jest to tzw. funkcja Lens Shift, która bez potrzeby manewrowania urządzeniem pozwala przesuwać obraz w pozycji pionowej i poziomej tak, aby bez jakiejkolwiek straty precyzyjnie “wpasować” obraz w powierzchnię ekranu. Gdyby jeszcze tego było mało, to występuje tu duża korekcja trapezu zarówno w pionie i w poziomie, dzięki czemu szybkie ustawienie projektora praktycznie w dowolnym miejscu jest czymś oczywistym. Jak jest u konkurencji? Zapomnijcie o takiej wygodzie, w niektórych przypadkach nie występuje jakakolwiek regulacja korekcji trapezu nie mówiąc już o tak dużym przesunięciu obiektywu.

Epson EH-TW7000 - możliwości ustawieniaPrzed uruchomieniem projektora warto zajrzeć w jego “menu” w którym znajdziemy wszelkie ustawienia. Nie będziemy rozwodzić się na temat takich podstawowych funkcjonalności, jak zmiana tła czy obrazu testowego dającego możliwość precyzyjnego wyostrzenia obrazu.
Warto zwrócić uwagę na trzy tryby jasności lampy, precyzyjne dostrojenie kolorów wraz ze zmianą charakterystyki pracy przesłony, czy w naszym mniemaniu dobrze dobranego predefiniowania ustawień kolorystyki obrazu. Tryby, takie jak dynamiczny, czy filmowy znacznie się od siebie różnią dając nam swobodę wyboru w zależności od panujących warunków oświetleniowych.

Warto też zauważyć, że Epson EH-TW7000 jako jeden z niewielu projektorów na rynku oferuje możliwość regulacji natężenia efektu HDR. Niejednokrotnie zdarzało się trafić na sprzęt, w którym efekt HDR był tak mocny, że doprowadzał wręcz do niekomfortowego oglądania. Epson dał możliwość dostosowania tego efektu do własnych preferencji, co jest dużo bardziej wygodne.

Epson EH-TW7000 - obrazUkład LCD odpowiedzialny za tworzenie kolorów w testowanym projektorze sprawdza się rewelacyjne chociaż ciężko powiedzieć aby jakość była nowatorska i znacznie lepsza niż w poprzednim modelu EH-TW6700. Nie jest to jednak wada, ponieważ jakość kolorów stoi na bardzo wysokim poziomie. Przy tym modelu mamy do czynienia z mocną, dobrze nasyconą kolorystyką obrazu, widoczną nawet w nieprzystosowanym do projekcji pomieszczeniu.

Jeżeli chcemy używać projektora tak jak należy, najlepiej ustawić go w najciemniejszym możliwym trybie obrazu oraz zredukować jasność lampy do minimum, czyli korzystać z niej w trybie “eko”. Zyskujemy dzięki temu dłuższą żywotność oraz zdecydowanie cichszą pracę zapewniającą wysoki komfort oglądania. Ponieważ jest to projektor LCD, który nie oferuje tak mocnej czerni jak konkurencyjne projektory DLP dobrze jest również zastosować szarą powierzchnię ekranu, która wydobędzie maksymalną czerń i lepszy kontrast.

Ogromnym i pozytywnym zaskoczeniem była bardzo dobra i dokładna na krawędziach obrazu ostrość, na którą zwróciliśmy uwagę od razu po uruchomieniu. To właśnie pod tym względem Epson poczynił dobry krok na przód. Efekt HDR, który zazwyczaj w projektorach z tego przedziału cenowego jest symboliczny, w przypadku testowanego modelu wypadł dobrze i wyraziście. Od razu materiał zyskał więcej dynamiki i stał się bardziej żywy.

PodsumowanieEpson EH-TW7000 to bardzo uniwersalny projektor do wielu zastosowań. Dobrze sprawdzi się w domu kinomaniaków, jak i u kogoś, kto szuka rozrywki multimedialnej na znacznie wyższym niż podstawowym poziomie. Dodatkowo szybki start i wygodna instalacja zdecydowanie przemawiają za wyborem propozycji od Epsona. Świetne kolory, wysoka jakość i idealna wręcz precyzja obrazu przemawiają za zakupem tego modelu.