Monitory interaktywne. Czy wygrają z tablicami?

268 Wyświetleń 0 Polubień

Monitory interaktywne, czy wygrają z tablicami ?

Multimedia służące do prezentacji lub edukacji to bardzo obszerny temat. Już dawno skończyły się czasy zielonej tablicy czy flipchartów. Aby uatrakcyjnić lekcję lub prezentację zaczęto wykorzystywać projektory, później tablice interaktywne. Te, oprócz prezentacji obrazu na dużym ekranie oferują możliwość bieżącego notowania, zaznaczania lub wspólnej pracy nad zadaniami. Dlatego właśnie zestawy interaktywne stały się tak popularne.

Nie mniej jednak mają one swoje wady. Tablice interaktywne składają się z kilku komponentów (tablica interaktywna, projektor, komputer), które nie zawsze dobrze ze sobą współpracują, zaś projektory wyświetlające obraz wymagają bieżącej konserwacji oraz stosunkowo częstej wymiany lampy. Poza tym zestaw interaktywny bez podłączonego komputera jest narzędziem wręcz bezużytecznym.

Co zatem wybrać do pracy w biurze lub szkole. Monitor do szkoły? Istnieją oczywiście nawet bardzo duże profesjonalne monitory, jednak oprócz możliwości prezentacji nie oferują nic dodatkowego. Projektor do biura lub szkoły? Oczywiście w dużych salach jest niezastąpiony, jednak również nie oferuje żadnych dodatkowych funkcjonalności.

Rynek nie znosi próżni i ciągle się rozwija, dlatego już kilka lat temu producenci zaproponowali nowe rozwiązanie jakim są wielkoformatowe dotykowe monitory interaktywne. Czy wyprą klasyczne już tablice interaktywne i staną się podstawowym narzędziem pracy w firmach lub szkołach? Wszystko wskazuje na to, że tak. Dlaczego tak się stanie i jakie przewagi ma monitor interaktywny nad tablicami, o tym wszystkim przeczytasz w poniższym materiale.

Czym jest dotykowy monitor interaktywny ?

Monitor interaktywny na pierwszy rzut oka wygląda jak zwyczajny duży telewizor. Odróżnia go jednak znacznie grubsza rama, duża ilość złącz oraz dodatkowa przednia szyba. Są to niezbędne elementy dla wytrzymałości i funkcjonalności.

Dostępne złącza w monitorach interaktywnych to najczęściej HDMI, USB, VGA, Display Port. Występuje też wiele rozmiarów monitorów interaktywnych: od 55 nawet do 100 cali.

Patrząc na funkcjonalność, monitor interaktywny to urządzenie nie tylko do wyświetlania prezentacji. To bardzo funkcjonalny sprzęt z bogatym oprogramowaniem do wszelkich prac edukacyjnych i biurowych.

Solidna obudowa sprawia, że taki monitor jest znacznie bardziej odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne niż standardowy telewizor. Dodatkowa przednia szyba również wzmacnia matrycę, jak i pozwala na pracę palcem lub dowolnym pisakiem.

Dlaczego dotykowe monitory interaktywne są tak dobre?

Bo oferują wszystko czego możemy potrzebować przy prezentacji lub w edukacji. Magia dzieje się w środku. Dzięki wbudowanemu oprogramowaniu (najczęściej jest to system Android) dotykowy monitor interaktywny bez potrzeby podłączenia komputera jest narzędziem gotowym do pracy.

Umożliwia połączenie z internetem i przeglądanie dowolnych treści bezpośrednio z przeglądarki.

Z kolei oprogramowanie pozwala na pisanie na wirtualnej białej tablicy, prezentację zdjęć, tabel, wykresów lub dowolnych dokumentów pakietu Office. Dodatkowo na bieżąco pozwala pracować na tych dokumentach, czyli powiększać, zmniejszać, przesuwać, edytować lub zaznaczać istotne dla nas treści. Te funkcje prawdopodobnie bardziej przydadzą się w zastosowaniach biznesowych i prezentacyjnych jednak dla edukacji również dostępnych jest mnóstwo ciekawych funkcjonalności.

Monitory interaktywne jako idealne narzędzie dla edukacji.

Przez przeglądarkę można przecież otwierać dowolne zadania lub ćwiczenia. Uczyć dzieci przez wspólną pracę na jednym dużym ekranie. Na lekcji języka polskiego można razem pisać literki lub poprawiać ortografię tekstu, na matematyce rozwiązywać równania, a na geografii zrobić ćwiczenie z odnajdywania stolic europejskich państw bezpośrednio na internetowych mapach. Pomysłów jest mnóstwo, a jedynym ograniczeniem w tym przypadku bywa tylko nasza wyobraźnia.

Wracając do monitorów interaktywnych. Nie dość, że same w sobie oferują mnóstwo funkcjonalności, to można je także bardzo rozwijać. Podstawową możliwością jest podłączenie dowolnego komputera z którego można wyświetlać treści, prezentację lub ćwiczenia. W tym celu wystarczy użyć kabla USB, aby dotykowo obsługiwać komputer i używać spersonalizowanych przez nas aplikacji.

Dodatkowo monitory interaktywne można zakupić z wbudowanym komputerem PC. Wtedy otrzymujemy bardzo bogato wyposażony sprzęt, z którym można zrobić dosłownie wszystko. Instalować dowolne programy, otwierać dokumenty np. z chmury lub dysku sieciowego bez potrzeby podłączania jakiegokolwiek zewnętrznego urządzenia.

Monitory interaktywne - nowe funkcje współdzielenia.

Zmieniają się czasy, dlatego nasza dzisiejsza praca lub nauka również ewoluuje, a duży udział mają w tym nowe technologie. Monitor interaktywny, jako narzędzie pracy jest idealnym urządzeniem, które umożliwia działanie na zupełnie nowych obszarach. Idą za tym aplikacje, które często sprzedawane są w zestawie razem z dotykowymi monitorami. Zaawansowane funkcje sieciowe, przesyłanie materiałów lub współpraca z innymi urządzeniami to możliwości, o których jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. Już dziś nie jest problemem przesyłanie prezentacji bezpośrednio ze smartfona lub tabletu.

Na przykład, organizując spotkanie, na którym wyświetlane jest kilka prezentacji, wystarczy aby uczestnicy mieli je na swoich urządzeniach przenośnych. W łatwy sposób mogą przesłać je bezprzewodowo na duży monitor i zaprezentować wszystkim uczestnikom. Tak samo łatwo jest po zakończonym spotkaniu, przekazać nowo powstały projekt bezpośrednio na urządzenia wszystkich współpracowników. Wystarczy przesłać mailem lub udostępnić go w chmurze.

Podobnie może być w szkołach lub na uczelniach. Nasza prezentacja może być wyświetlana na tabletach lub laptopach uczniów, a do rozwiązania zadania nie trzeba zapraszać “do tablicy”. Wystarczy że uczeń w kilka sekund udostępni swój pulpit na dużym monitorze i wyświetli rozwiązanie zadania.

Nadal mało? Monitory interaktywne można łączyć w grupy i pracować nad danym zadaniem nawet ze współpracownikami z innego końca świata. W czasie rzeczywistym możemy przekazywać sobie dokumenty, notatki, widzieć się i słyszeć oraz pracować nad wspólnym zadaniem. Monitor to narzędzie, które znacznie ułatwia wszelką wspólną pracę bez względu na miejsce, z którego działamy.

Monitor interaktywny jako urządzenie wideokonferencyjne.

Na początku materiału wspomnieliśmy o tym, że monitory interaktywne wyposażone są w wiele złącz. Również w złącza USB, które pozwalają podłączyć dowolne urządzenia zewnętrzne, takie jak myszkę, klawiaturę czy kamerę internetową lub mikrofon. To właśnie kamera i mikrofon sprawiają, że w łatwy sposób można zainstalować dowolne oprogramowanie wideokonferencyjne i łączyć się ze współpracownikami nawet z drugiego końca świata. Bez problemu współpracuje z takimi programami jak Skype, Teams czy Zoom dzięki czemu bez dodatkowych kosztów otrzymujemy kolejne możliwości. Szukając dla siebie odpowiedniego modelu, możemy także znaleźć taki, który od razu wyposażony jest w tego typu rozwiązania.

Monitor interaktywny czy tablica? Dlaczego monitor wygrywa?

Kupując jedno urządzenie otrzymujesz wszystko czego potrzebujesz. Ekran o wysokiej rozdzielczości i długiej żywotności, wbudowany system operacyjny lub komputer. Bogate oprogramowanie zarówno dla szkół jak i firm. Nie musisz się już martwić o wymianę żarówki oraz kompatybilność urządzeń. Oszczędzasz miejsce jak i nie zastanawiasz się, jak to wszystko ze sobą połączyć.

Patrząc również z perspektywy coraz bardziej przystępnych cen, jesteśmy pewni, że dotykowe monitory interaktywne podbiją rynek edukacyjny i biznesowy zastępując wysłużone telewizory, flipcharty czy zwykłe tablice.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Twój komentarz