Projektor do gier. Jak sprawdzą się projektory kina domowego?

2023 Wyświetleń

Czy projektory domowe nadają się również do gier?

W poprzednim materiale opisywałem najważniejsze cechy, które powinien mieć projektor do gier. Jeżeli nie czytaliście tego materiału, to polecam kliknąć w link i przeczytać go w pierwszej kolejności. Opisywałem tam kwestię, czy w ogóle projektory nadają się do gier, oraz które parametry mają znaczenie, a które to tylko zachęta marketingowa.

W dzisiejszym materiale przyjrzymy się dziesięciu najpopularniejszym projektorom domowym pod kątem ich przydatności do rozrywki gamingowej. Są to projektory o odmiennych parametrach z różnych przedziałów cenowych. Od budżetowych do bardzo drogich. Wszystkie cechuje jednak przeznaczenie domowe oraz są to najpopularniejsze modele w swojej klasie. Opiszę Wam najważniejsze ich cechy oraz skomentuje ich przydatność do rozrywki domowej jakimi mogą być gry wideo.

Optoma HD27EJest to jeden z najpopularniejszych budżetowych projektorów do kina domowego. Bardzo prosta konstrukcja, w której inżynierowie położyli maksymalny nacisk na jakość obrazu. Trzeba przyznać, że to im wyszło. Optoma HD27E oferuje rozdzielczość FULL HD (1920x1080) i wysoką jasność 3400 ANSI lumenów. Dobrze nadaje się do projekcji w ciemnej salce kina domowego jak również w salonie z uruchomionym częściowym źródłem światła. 

Mocne kolory i dobre czernie robią też dobre wrażenie w grach. Wszędzie tam gdzie mamy ładne widoki, sceny natury czy miast, wysoki kontrast pokazuje potęgę tego niewielkiego projektora. Częstotliwość odświeżania to 60Hz a input lag to niecałe 17 ms. Moim zdaniem dla każdego, kto czasami podłączy konsole, chce pograć w fife lub gdy przygodowe spokojnie wystarczy. Trochę gorzej może być przy szybkich strzelankach lub grach zręcznościowych.

Optoma HD29HJeżeli ktoś lubi rozwiązanie Optomy, jednak poprzedni model HD27E nie spełniał jego gamingowych oczekiwań, to może zainteresować się modelem HD29H. Spokojnie mogę go nazwać modele HD27E po tuningu pod kątem właściwości gamingowych. Jest to projektor, który oferuje podobne właściwości do oglądania filmów co poprzednik, jednak pod kątem gier, znacznie się wyróżnia. Optoma HD29H posiada większą częstotliwość odświeżania 120 Hz. Dodatkowo jego input lag wynosi tylko 8 ms, co jest wyjątkowo dobrym wynikiem, któremu nie dorównują nawet znacznie droższe modele. Gdyby tego było mało, to Optoma HD29H jest w stanie odebrać i wyświetlić obraz HDR z gier, dlatego otrzymujemy znacznie większą rozpiętość tonalną niż w przypadku innych konkurencyjnych projektorów.Epson EH-TW 5650Kolejny bardzo popularny projektor o rozdzielczości Full Hd. Epson EH-TW5650 to propozycja pracująca w technologii LCD, czyli podobnie jak większość popularnych telewizorów, wykorzystuje matrycę ciekłokrystaliczną do produkcji kolorów. Ta technologia ma swoje plusy w postaci jaśniejszych kolorów, stabilnego obrazu oraz braku ewentualnego efektu tęczy. Niestety wiąże się to też z nieco słabszym kontrastem, który przejawia się słabszym poziomem czerni. Te różnice nie są duże, jednak sprawne oko jest w stanie je dostrzec. Dzięki wysokiej jasności kolorów obraz z Epsona jest lepiej widoczny w jaśniejszych pomieszczeniach a w ciemnych widać więcej szczegółów w szarościach.

Właśnie te cechy mogą być kartą przetargową dla fanów gier. Wyższa realna jasność pozwala na użytkowanie projektora nawet w jaśniejszym pomieszczeniu, w którym akurat spędzamy czas np. z rodziną czy znajomymi. Więcej szczegółów w szarościach pozwala też dostrzec nawet najmniejszy ruch przeciwnika w ciemnych scenach, tym samym daje większe szanse na wygraną. Dodatkowo duża mobilność i łatwość ustawienia geometrii obrazu umożliwia szybkie ustawienie i uruchomienie projekcji nawet w nieprzystosowanych do tego warunkach. Dobre rozwiązanie w przypadku gdy podróżujemy z projektorem lub chcemy go zabrać na domówkę do znajomych.

Częstotliwość odświeżania obrazu to 120 Hz a więc dobry wynik dla tej klasy sprzętu. Brak smużenia czy klatkowania obrazu. Niestety input lag pozostaje na przeciętnym poziomie i w trybie gra wynosi 27 ms

Benq TK800MBenq TK800M to bardzo ciekawy projektor do użytku domowego. W niewygórowanej cenie oferuje wyświetlanie obrazu 4K z HDR. Dodatkowo inżynierowie kierują ten model nie tyle do kina domowego, co do domowej rozrywki. Co to tak naprawde znaczy ? Założenie tego modelu jest takie, że ma to być bardzo uniwersalny projektor, który nie wymaga od użytkownika specjalnego zaciemnienia pomieszczenia. Duży nacisk na wysoka jasność 3000ANSI lumenów i mocne kolory sprawiają, że dobrze się na nim ogląda zarówno wieczorne seanse filmowe jak i rozgrywki sportowe, które czasami odbywają się w dzień. Benq TK800M jest to projektor, który z założenia oferuje dużą uniwersalność użytkowania. Wydawać by się mogło, że takie rozwiązanie będzie również dobre do gier. No i jest tak, ale tylko częściowo. Czas odświeżania na poziomie 120Hz rzeczywiście predysponuje go do wyświetlania szybkich rozgrywek bez jakichkolwiek zacięć obrazu jednak input lag to aż 48 ms. Gracze o wyższych wymaganiach mogą być nieco zawiedzeni.

Optoma UHD300XOptoma UHD300X to projektor, który cenowo i jakościowo zbliżony jest do poprzedniego BENQ. Jednak w tym przypadku inżynierowie postawili na jakość obrazu. Wysokie kontrasty, dobre czernie i mocne kolory to zalety, którymi może pochwalić się Optoma UHD300X. Jasność to 2200 ANSI lumenów a kontrast dynamiczny plasuje się na poziomie 250 000:1. Jest to bardzo dobre zrównoważenie parametrów, które zachowuje sporą moc bieli nie tracąc jednocześnie na kontrastach, odcieniach i ostatecznie mocnej czerni. Testowaliśmy jak i zainstalowaliśmy ten projektor wielokrotnie i z doświadczenia możemy powiedzieć, że chcąc osiągnąć obraz o przekątnej do 100 cali, idealnie sprawdzi się nawet w salonie dziennym. Zestawiając go jednak z większym ekranem 120-150 cali, sugerujemy zaciemnione, kinowe pomieszczenie. Jak się sprawdzi w grach ? Niestety przeciętnie, czas odświeżania matrycy to 60 Hz a input lag pozostaje na poziomie 46 ms. Dla amatorskiego, rozrywkowego grania będzie ok. Dla szukających lepszych wrażeń, może to być za mało. 

Epson EH-TW7000Wracamy znów do propozycji projektora LCD. Tym razem wkraczamy w technologię LCD wyświetlającą obrazy 4K. Trzeba przyznać że Epson EH-TW7000 właściwie od razu od pojawienia się na rynku, stał się hitem sprzedaży. Nie powinno to dziwić, mocne kolory, duża jasność pozwalając na pracę nawet w dzień i wysokiej klasy obiektyw, sprawiają że w swojej cenie jest to produkt, wręcz bezkonkurencyjny. Epson EH-TW7000 wyznacza też wysoką kulturę pracy oferuje długą żywotność lampy jak i korekcję geometrii obrazu w pionie i poziomie. Dodatkowo duży Lens Shift pozwala na precyzyjne wyregulowanie obrazu. Obraz który oferuje cechuje się również dobrą płynnością i brakiem lagów, to wszystko dzięki odświeżaniu 120 Hz. Spokojnie mogę powiedzieć, że jest to dobry projektor do gier, poniewaz cechuje się niskim input lagiem. Nawet 16 ms w obrazie 4K a przeciętnie jest to wynik niższy niż 30 ms.Optoma UHD51 Kolejna propozycja Optomy. Tym razem znów będę pisał o projektorze, który w swojej kategorii cenowej, pod względem kontrastu czy jakości kolorów nie ma sobie równych. Optoma UHD51 zaskakuje zarówno realizmem jak i kinowym klimatem. Pomimo ceny oscylującej w granicach sześciu tysięcy złotych, jest to bardzo popularny i ceniony projektor. Do kina domowego, filmów, zdjęć, seriali naprawdę nie ma sobie równych. Patrząc na jego właściwości obrazu chciałoby się powiedzieć, że równie dobrze poradzi sobie także w grach. No i rzeczywiście, te wysokie kontrasty widać, obraz jest fantastyczny, mocny, kolorowy i kontrastowy. Nieco gorzej z jego prędkością, input lag na poziomie 60 ms będzie odpowiedni jedynie do amatorskiej rozrywki.

Epson EH-TW9400Projektory z najwyższej półki zaczynamy od Epsona EH-TW9400. Jest to profesjonalny projektor kina domowego o bardzo zaawansowanym układzie optycznym. Oferuje wyświetlanie obrazów 4K zgodnych z technologią HDR. Epson to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy oczekują wysokiej jakości oraz dobrego odwzorowania szczegółów, jednocześnie bez potrzeby totalnego zaciemnienia pomieszczenia. Taki właśnie jest projektor EH-TW9400, mocny, jasny kontrastowy o wysokiej kulturze pracy. Jego żywioł to oczywiście kino domowe, jednak dobrze radzi sobie również przy wyświetlaniu seriali czy wydarzeń sportowych. A jak jest w grach? Uważam że wartość poniżej 30 ms może być dla większości odbiorców zadowalająca.

JVC DLA-RS1000 Najwyższa jakość obrazu, kinowe doznania, prawdziwa matryca 4K. Tak w skrócie można opisać projektor JVC DLA-RS1000. Jest to kawał porządnego projektora, którzy przeznaczony jest dla najbardziej wymagających użytkowników. Dzięki technologii D-ILA projektory JVC oferują wszystkie zalety LCD jak i DLP eliminując jednocześnie ich wady. Mamy tu do czynienia z niesłychanie mocną czernią, dobrymi kolorami. Obraz jest stabilny bardzo dokładny i precyzyjny. Dzięki nowym obiektywom można bardzo precyzyjnie wyregulować ostrość oraz przesunięcie obrazu. Wszystko dla jak najlepszej prezentacji obrazu. Czy taki projektor może być również przeznaczony do gier? Czemu nie, w końcu kto bogatemu zabroni. Input Lag na poziomie 40ms to niezły wynik, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby podłączyć konsolę i cieszyć się rozrywką na dużym ekranie.

SONY VPL VW270ESNajwiększy konkurent prezentowanego wcześniej projektora JVC. Bliźniacza technologia tworzenia obrazu SXRD również oferuje mocną czerń i wysokie kontrasty bez efektu tęczy. Podobnie jak JVC posiada on matrycę o natywnej rozdzielczości 4K. Również oferuje dobry obiektyw. Charakterystyka tego projektora jest jednak nieco inna, kolory są nieco mocniejsze i bardziej jaskrawe. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i może się podobać bo obraz nawiązuje nie tyle do kinowego charakteru a do mocnego i kolorowego obrazu telewizyjnego. Również w grach radzi sobie bardzo dobrze, prezentując input lag na poziomie 30 ms. Nic dziwnego, że producent oferuje nawet zestawy projektorów Sony razem z konsolą Playstation.

Kategoria:: Poradniki