Acer V6820i - poważny projektor 4K dla wymagających

641 Wyświetleń

Acer V6820i

W ostatnim czasie pojawił się na rynku kolejny projektor wyświetlający materiały 4K, który naszym zdaniem jest wart uwagi. Acer V6820i, urządzenie które bardzo nas zaskoczyły zarówno możliwościami jak i jakością. Z drugiej jednak strony możemy znaleźć w nim szalone podobieństwo do innego znanego projektora, który już dobrze zadomowił się na naszym rynku. O podobieństwach, różnicach, jakości obrazu i funkcjonalności przeczytasz więcej w poniższym artykule.

Acer V6820i - cechy ogólne

Acer V6820i to projektor z tzw. średniej półki. Oferuje znacznie lepsze kolory i ostrość niż podstawowe modele i jest swego rodzaju wstępem do profesjonalnego kina domowego. Oczywiście w swoim przedziale cenowym oferuje już rozdzielczość 4K oraz wyświetlanie materiałów w wysokiej rozpiętości tonalnej HDR.

Projektor obudowany jest dobrej jakości plastikiem, jego góra została wykończona na wysoki połysk. Lekko skośne ścianki boczne, które są w całości kratkami wentylacyjnymi sprawiają wrażenie lekkości.Może to dobrze wyglądać na szafce lub pod sufitem w kinie domowym. Producent nie zaoferował wyboru kolorystycznego, dostępny jest tylko w czarnym wykończeniu. Na górnym panelu znajdziemy główne przyciski do sterowania wszelką funkcjonalnością jak i trzy mechanizmy sterowania obiektywem. Możemy tu regulować wielkość obrazu, ostrość oraz pionowe przesunięcie obiektywu. 

Jeżeli ktoś chociaż trochę bardziej interesuje się projektorami to prawdopodobnie może dostrzec spore podobieństwo Acera V6820i do Optomy UHD51. Projektory mają podobną budowę, właściwie identyczne parametry oraz nawet taki sam układ całego Menu. Nie ma co dziwić, częstą sytuacją jest to że producenci dzielą się jedną konstrukcją, nakładając na nie tylko swoje znaczki. W tym przypadku wydaje mi się, że różnice są większe, jednak zdecydowanie ogromne prawdopodobieństwo nie jest przypadkiem.

Acer V6820i - główne dane techniczne

Poznajmy ten projektor bliżej, główne dane techniczne na pierwszy rzut oka nie wydają się jakieś wyjątkowe, jednak tworzą one dobry obraz projektora przemyślanego i ukierunkowanego w stronę dobrego kina domowego.

Rozdzielczość: 3840 x 2160

Jasność: 2400 ANSI Lumenów

Kontrast: 10 000:1

Współczynnik projekcji: 1.21 do 1.59

Format obrazu: 16:9

Żywotność lampy ( ECO): 10 000h


Są to oczywiście podstawowe dane techniczne, więcej znajdziecie tutaj, jednak już z nich można wywnioskować, że jest to projektor nastawiony na maksymalny naturalny kontrast i dobrą czerń. Nie ma tu wysokiej jasności, nie ma tu sztucznego i dynamicznego kontrastu na nienaturalnym kosmicznym poziomie. Jest to sprzęt, który idealnie sprawdzi się w bardziej zacienionym pomieszczeniu zestawiony z ekranem do 150 cali.

Acer V6820i - funkcje i złącza

Zaglądając na tylny panel projektora, robi się ciekawie. Jest tu dużo złącz a więc nie ma powodu do narzekania. Zaczynamy od najważniejszych - dwa wejście HDMI 2.0 czyli gotowe do przesyłania obrazów 4K. Znajdziemy tu również klasyczne już wejście komputerowe VGA - D-Sub15 pin. Z dalszych istotnych złącz dopatrzyć się można USB, służącego do ładowania zewnętrznych urządzeń, jest wejście i wyjście audio realizowane przez mini Jack oraz wyjście audio optyczne. Dodatkowo jest również wyjście 12V do automatycznego rozwijania elektrycznych ekranów. Jeżeli ktoś chciałby korzystać z funkcji sieciowych, to znajdziemy tu port RJ45 oraz USB służące do podłączenia bezprzewodowego, sieciowego odbiornika.

W jakim celu nam połączenie z internetem? Jeśli oczekiwałeś systemu smart i dostępu do aplikacji streamingowych to niestety możesz być nieco zawiedziony. Acer V6820i umożliwia sterowanie za pomocą asystentów głosowych Google oraz Alexa i korzystanie z projektora bez użycia pilota. Ciekawy krok na przyszłość z którego pewnie początkowo mało kto skorzysta. Fajnie, jednak że jest.


Acer V6820i - ustawienia obrazu

Przejdźmy jednak do ustawień bardziej typowych dla projektora. Acer V6810i pozwala na dość precyzyjne ustawienie obrazu. Można korzystać z kilku zdefiniowanych przez producenta trybów obrazu lub samodzielnie regulować takie parametry jak jasność, kontrast czy saturacja. Dzięki temu bez problemu jesteśmy w stanie wyregulować większość parametrów tak aby odpowiadały one naszym preferencjom.

Trochę gorzej jest niestety pod względem ustawienia geometrii obraz u i dopasowania projektora do pomieszczenia. Acer V6820i posiada zoom na poziomie 1.3 co pozwala np. na osiągnięcie 100 calowego obrazu z odległości od 266 do 349 cm. Pod tym względem wygląda to podobnie do wielu innych projektorów. Niestety gorzej wygląda regulacja kątów a właściwie jej brak. Acer V6820i posiada mały lens shift, który pozwala na regulację wysokości rzucanego obrazu o około 10cm w górę i w dół. Na tym koniec. Nie da się zainstalować projektora pod kątem i wyregulować trapezu. Przed wyborem tego modelu, musimy niestety dokładnie zmierzyć pomieszczenie, sprawdzić możliwości instalacyjne i dopiero wtedy podjąć świadomą decyzję.


Acer V6820i - jakość obrazu

Jeżeli już zdecydujemy się na wybór tego modelu to zdecydowanie odwdzięczy się bardzo ładnym obrazem. Jakość wyświetlanych kolorów stoi na wysokim poziomie i można Acera chwalić zarówno za kontrast, nasycenie oraz jasność. Bardzo dobra dynamika obrazu, mocne oddzielenie pomiędzy pierwszym a drugim planem obrazu. Pomimo wydawałoby się przeciętnej jasności radzi sobie nawet w pomieszczeniu z zapalonym pojedynczym źródłem światła. Oczywiście idealne dla niego miejsce to ciemna sala kinowa. W takim przypadku spokojnie możemy włączyć kinowy tryb obrazu, ustawić lampę w tryb eco i cieszyć się niesamowicie wysokim kontrastem oraz kinowym charakterem obrazu.

Duży plus dla Acera, tym bardziej mając na uwadzę, że nie widziałem jeszcze produktu tego producenta tak dobrze dopracowanego pod względem jakości obrazu.


Dla kogo jest Acer V6820i? Dla każdego kto oczekuje jakości i solidnego obrazu jak również dla wszystkich tych, którzy lubią nowinki techniczne, połączenie z internetem i sterowanie głosowe. Ogólnie uważam że każdy kinomaniak dysponujący kwotą około 6000zł powinien zainteresować się tym projektorem.

Plusy:

Wysokiej jakości obraz

Mocny kontrast

Sterowanie głosowe

Minusy:

Brak korekcji trapezu

Mały zakres przesunięcia obrazu