Philips Screeneo S6 - test projektora Led 4K

2098 Wyświetleń

Philips Screeneo S6



W ostatnim czasie trafił do naszego showroomu nowy projektor Philipsa, model Screeneo S6. Jest to model, który łączy w sobie wiele ciekawych i poszukiwanych obecnie cech. Oferuje obraz o wysokiej rozdzielczości 4K, lampę opartą na diodzie LED, dobry system audio oraz wbudowane oprogramowanie Smart oparte o system Android. Na papierze brzmi to świetnie a jak jest w rzeczywistości? Sprawdzamy czy Philips Screeneo S6 to projektor warty zakupu.

Philips Screeneo S6 - cechy ogólne

Pomimo mojej nieskrywanej niechęci do projektorów LED, muszę przyznać, że pierwsze wrażenie z oględzin tego projektora było bardzo pozytywne. Screeneo S6 nie robi wrażenia zabawki, tylko konkretnego i solidnie wykonanego urządzenia. Gabaryty oraz masa również zapowiadają, że mamy do czynienia z poważnym sprzętem. Wymiary to w przybliżeniu 23x23x14 cm przy wadze 2,5 kg. 

Dużą część obudowy, po bokach, zajmuje maskownica systemu audio. Na froncie, za szybą widoczny jest obiektyw a z tyłu cała paleta złącz. Jest ich sporo, co również zrobiło na mnie dobre wrażenie. Na górze znajdziemy tylko jeden centralny przycisk, do uruchamiania i wyłączania projektora. Resztę funkcji wyregulujemy za pomocą dołączonego pilota. Ten jest nieduży, czytelny dobrze leży w dłoni. Nie ma nad czym się rozpisywać, podobnie jak projektor, wykonany bardzo poprawnie.

Po tak dobrym pierwszym wrażeniu moje oczekiwania wobec tego urządzenia znacznie wzrosły. Nie spodziewałem się bylejakiego, słabo świecącego projektora LED tylko ciekawego lifestylowego urządzenia do odtwarzania filmów, seriali czy gier. Tym bardziej przyglądając się danym technicznych, mogłem się tylko potwierdzić w swoich przekonaniach.

Philips Screeneo S6 - główne dane techniczne

Jasność: 2000 Lumenów

Rozdzielczość: 3840x2160

Technologia tworzenia obrazu: DLP

Żywotność źródła światła: 30 000h

Współczynnik kontrastu: 150000:1

Dodatkowe funkcje:

Korekcja trapezu

Korekcja czterech rogów

Smart TV - Android

Wifi

Bluetooth

Elektryczna regulacja ostrości

Złącza:

HDMI x 2

USB x 2

RJ45

S/PDIF

Philips Screeneo S6 - jakość obrazu

Aby przekonać się czy pod względem jakości obrazu Philips Screeneo S6 mnie nie zawiedzie do testów użyłem konsoli X Box One S. Odtwarzałem zarówno filmy z płyt blu-ray jak i z Netflixa. Muszę przyznać, że pod tym względem projektor sprawdził się wręcz idealnie. Jakość obrazu była dużym, pozytywnym zaskoczeniem. Projektor zaświecił wystarczająco jasno, zachowując jednocześnie mocne czernie i dobry poziom kontrastów. Przy scenach animowanych, grach lub w bajkach, kolory były mocne i dobrze nasycone. 

W filmach jednak można było zauważyć bardzo dobry kinowy charakter obrazu, który zachowywał dużo odcieni szarości. Mocne kolory w połączeniu z dobrze wyważoną jasnością dopełniły całokształt obrazu jako bardzo przyjemny w odbiorze nawet dla tych, którzy tak jak ja, wątpili dotychczas w możliwości diody LED.

Philips Screeneo S6 - jakość dźwięku

Dużym zaskoczeniem był również dźwięk. Tak jak nigdy nawet nie słucham głośników z projektora, bo zazwyczaj są one tylko niepotrzebnym dodatkiem to w przypadku Philipsa należało to zrobić. Jest to przecież nowoczesny projektor All In One, czyli urządzenie, które samo w sobie jest naszym domowym centrum multimedialnym. Oczywiście możemy do niego podłączyć soundbar lub kino domowe, jednak nie jest to wymagane. 

Głośniki zagrały bardzo filmowo, czyli słychać było dobre odseparowanie kanałów stereo od kanału wokalowego, który przecież tak ważny jest w filmach. Dużo niskich tonów, dobra energia oraz średnica, sprawiły, że spokojnie mogę stwierdzić, że Screeneo S6 wystarcza do poprawnego oglądania filmów zarówno pod względem obrazu jak i dźwięku. Należy też pamiętać, że dzięki opcji Bluetooth 4.0, Screeneo S6 może również pracować jako przenośny głośnik. Bez problemu możemy na nim odtwarzać muzykę z dowolnego smartfona czy tabletu.

Philips Screeneo S6 - projektor z systemem Android

Wspomniałem wcześniej, że Philips Screeneo S6 jest projektorem typu All In One, czyli nie potrzebuje jakichkolwiek dodatkowych urządzeń aby zapewnić nam dobrą rozrywkę audiowizualną. Wiemy już, że pod względem jakości oferowanego obrazu, funkcjonalności oraz oferowanego dźwięku rzeczywiście jest takim urządzeniem. Jednak w dzisiejszych czasach aby w pełni cieszyć się rozrywką domową, musimy mieć łatwy dostęp do funkcji internetowych oraz serwisów VOD. W tym przypadku niezbędny jest system smart, który w tym projektorze jest jednak jest on ogromnym rozczarowaniem.

Screeneo S6 to projektor wyposażony w system Android jednak w najuboższej możliwej wersji, bez wsparcia google w którym sklep Google Play został zastąpiony aplikacją Aptoide.

Jak to się przekłada na pracę tego urządzenia? Niestety ma to duży, bardzo zły wpływ. 

W aplikacji Aptoide znajdziemy oczywiście najpopularniejsze aplikacje takie jak Youtube czy Netflix, gorzej już jest z naszymi lokalnymi, polskimi aplikacjami. 

Jeżeli nawet znajdziemy interesującą nas apkę, to i tak nie mamy pewności, że będzie ona działała poprawnie. W przypadku naszego modelu testowego aplikacja Youtube w ogóle nie chciała się włączyć. Netflix działał, jednak nie byłem w stanie sterować wszystkimi funkcjami. 

Dodatkowo Aptoide, czyli aplikacja, z której pobieramy interesujące nas treści, jest tak zabałaganiona zagranicznymi gierkami, że po chwili obcowania z tym systemem po prostu odechciewa się tej męczarni i wolimy podłączyć kabel HDMI aby się nie denerwować.

Niestety pod tym względem Philips się nie popisał i w moim mniemaniu należy zapomnieć o tym, że jest to projektor z funkcjami smart. Lepiej dokupić urządzenie typu Chromecast lub Apple TV i ze spokojną głową cieszyć się sieciowymi funkcjonalnościami.

Philips Screeneo S6 - czy warto kupić?

Philips Screeneo S6 to projektor, który zrobił na mnie wrażenie, niestety zarówno dobre jak i bardzo złe. Pozytywnie oceniam obraz, dźwięk i ilość złącz. Bardzo źle całą funkcjonalność smart. Mam nadzieje, żę producent jak najszybciej dokona zmiany i zapewni użytkownikom pełnoprawny system Android ze sklepem Play.

Czy warto kupić taki projektor? 

Jeżeli lubisz nowoczesne rozwiązania, nie chcesz się obstawiać zbędną elektroniką i jesteś na to w stanie przeznaczyć sporą sumę pieniędzy to prawdopodobnie jest to sprzęt dla Ciebie. Musisz pamiętać, że nie ustrzegł się Wad, jednak czy można mu je wybaczyć? To pytanie pozostawię bez odpowiedzi.

Plusy:

Wysoka rozdzielczość

Dobra jakość obrazu

Dobry dźwięk

Żywotność

Minusy:

Wyjątkowo źle działający system “smart”

Cena