BENQ TK800M - TEST PROJEKTORA 4K/Ultra HD DO JASNYCH POMIESZCZEŃ

1120 Wyświetleń 25 Polubień

Projektor Benq TK800M - to nowy projektor 4K/Ultra HD tego popularnego producenta do rozrywki domowej, filmów czy gier. Producent zapewnia, ze jest to idealny projektor do jasnych pomieszczeń. W dzisiejszym teście sprawdzimy co zmieniło się w stosunku do ubiegłorocznego projektora Benq TK800 i czy rzeczywiście nie straszne mu trudne warunki oświetleniowe.

BENQ TK800M - Design

Projektor Benq TK800M 4K/Ultra HD to zdecydowanie dobrze wykonane i estetycznie wykończone urządzenie. Białe plastiki są precyzyjnie spasowane a frontowy niebieski panel wyróżnia go z tłumu nijakich konkurencyjnych propozycji. W niedużym chromowanym ringu znajduje się obiektyw, na górze projektora Benq TK800M znajdziemy regulację obiektywu w zakresie wielkości i ostrości obrazu oraz przyciski do sterowania wszelkimi funkcjami urządzenia. Nieduże logo producenta znajdziemy na przednim panelu oraz na górnej części projektora. Wszystko robi wrażenie dobrze skomponowanego sprzętu.

BENQ TK800M - Złącza

Na tylnej części projektora Benq TK800M 4K/Ultra HD znajdziemy oczywiście wszelkie złącza, których jest sporo jak na projektor tej klasy. Zaczynając od lewej - wejście i wyjście audio realizowane przez Mini Jack. Dalej znajdziemy poczciwe jednak ciągle popularne złącze VGA, mniej więcej po środku mieszczą się dwa wejścia HDMI z czego jedno z nich obsługuje sygnał 4K z szyfrowaniem HDCP 2.2. Z prawej strony złącza, które bezpośrednio nie służą już do przesyłania obrazu jednak mogą być przydatne. RS232 oraz mini USB to wejścia serwisowe. USB typu A służy do podłączenia i zasilania dodatkowych urządzeń jak np. bezprzewodowy przekaźnik obrazu. Ostatnie wyjście Trigger 12v, to opcja do podłączenia elektrycznego ekranu, który może być sterowany z pozycji projektora. Sporo tego jak na projektor, dlatego plus dla Benq TK800M.
BENQ TK800M - dane techniczne

Poza zapewnieniami producenta mówiącymi o lepszym dopracowaniu obrazu, mocniejszych kolorach i lepszej szczegółowości nie doczytałem się jakiejkolwiek konkretnej informacji o zmianach elektroniki w stosunku do poprzedniego modelu. Nie znalazłem również potwierdzenia jakichkolwiek zmian w specyfikacji technicznej.

Najważniejsze dane techniczne projektora BENQ TK800M

System projekcji:

DLP

Rozdzielczość:

4K UHD (3840 x 2160)

Obsługiwana rozdzielczość:

VGA (640 x 480) do 4K UHD (3840 x 2160)

Jasność (ANSI lumeny):

3000 ANSI Lumenów

Współczynnik kontrastu (FOFO):

10.000:1

Kolor wyświetlacza:

30 Bitów (1,07 mld kolorów)

Natywny współczynnik proporcji:

16:9 (6 do wyboru)

Źródło światła:

Lampa

Moc źródła światła:

240W

Żywotność źródła światła‎:

Normalny 4000 godzin; SmartEco 8000 godzin; Economic 10 000 godzin; LampSave 15 000 godzin

BENQ TK800M - Jakość obrazu

Dobrze pamiętam możliwości poprzednika - TK800, który świecił jasno, mocnymi kolorami oferując stosunkowo mocny kontrast nawet przy zapalonym świetle. Dlatego oczekiwania w stosunku do projektora Benq TK800M miałem duże. Na szczęście Benq nie zawiódł, obraz z tego projektora od razu po uruchomieniu zaprezentował się bardzo dobrze. Kolory, które oferuje, są mocne i bardzo wyraźne, dobry kontrast a czerń mocna. Specjalnie zafundowałem mu słabe warunki oświetleniowe, projekcje na ścianie oraz nieduże światło dostające się zza okna. Nawet takie warunki nie zrobiły dużego wrażenia na projektorze Benq TK800M.

Przyznam że obraz 4K z HDR zaprezentował się świetnie i odniosłem wrażenie jakby efekt był nieco lepszy niż w modelu sprzed roku. Równie dobrze poradził sobie z obrazem bez wysokiej rozpiętości tonalnej, gdzie również zaświecił mocno i wyraźnie, zaskakując kolorami oraz wysokim kontrastem. Czy rzeczywiście jest tak jak producent reklamuje, czyli czy widać lepsze dopracowanie szczegółów? Muszę przyznać, że podobnie jak w modelu z ubiegłego roku, projektor Benq TK800M zostawił po sobie bardzo pozytywne wrażenie. To co rzeczywiście się poprawiło to głośność pracy. Benq TK800M pracuje naprawdę cicho i kulturalnie, nie brzęczy, nie buczy – zupełnie jak projektor ze znacznie wyższej półki. Jakiś minus? Mniejszy zakres powiększania i zmniejszania obiektywu. Szkoda bo w TK800 już nie mieliśmy dużej regulacji, więc myślę że niepotrzebnie producent szukał oszczędności.BENQ TK800M - idealny uniwersalny projektor 4K

Podsumowując – projektor BENQ TK800M to bardzo dobry projektor do użytku domowego. Idealny dla tych, którzy niekoniecznie zwracają uwagę na każdy szczegół a bardziej chcą mieć mocny, kolorystyczny i wyraźny obraz nawet w niedostosowanych do tego warunkach. Pomimo tego, że jest podobny do ubiegłorocznego projektora TK800, to w swojej kategorii nie ma sobie równych.
Zadzwoń do nas: 22 252 29 03, 503 982 629 lub wyślij maila: sklep@projektorhd.pl.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Kategoria:: Recenzje, Poradniki, Projektory

Twój komentarz