Jak dbać o projektor by przedłużyć jego żywotność? 6 podstawowych zasad.

1164 Wyświetleń

Jak przedłużyć życie projektora?

W ostatnich latach coraz częściej przy wyborze projektora pytacie o rozwiązania LED. Przemawia za nimi długa żywotność źródła światła, dwadzieścia a nawet trzydzieści tysięcy godzin pracy. Niestety te modele nie oferują takiej jakości obrazu jak projektory ze standardową lampą, których żywotności spokojnie dochodzą już do dziesięciu tysięcy godzin. Z drugiej strony nie do końca wierzymy informacjom od producentów, że te osiem czy dziesięć tysięcy godzin żywotności lampy jest realne do osiągnięcia. Jak to jest z tą żywotnością lampy?

Jaka jest żywotność lampy w projektorze?

Producenci stawiają na długie życie lampy projektora. Przekonują nas, że na jednej lampie przy oglądaniu np. jednego filmu dziennie, projektor będzie pracował pięć czy nawet osiem lat. Czy rzeczywiście są to żywotności możliwe do osiągnięcia? Czy projektor potrafi przeżyć nawet dziesięć lat? Z naszych doświadczeń wynika, że tak o ile odpowiednio z niego korzystamy. W poniższym artykule przedstawimy 6 zasad mówiących o tym jak dbać o projektor aby maksymalnie wykorzystać jego żywotność pracy. Na końcu znajdziesz małą ściągawkę - infografikę zawierającą podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z projektora.

1. Po wyłączeniu projektora, daj mu czas na wystudzenie lampy.

To się tyczy wszystkich tych użytkowników, którzy używają projektora jako przenośny, lub po prostu rozstawiają gdzieś na stoliku na czas projekcji i później go chowają. Nie wiem czy zauważyliście, ale po wyłączeniu wentylator przez jakiś czas zaczyna pracować szybciej - jest to proces bezpiecznego chłodzenia lampy. Nie odłączaj w tym czasie kabla zasilającego z kontaktu. Pozwól mu się schłodzić i dopiero po tym odłącz i schowaj projektor.

2. Nie wyłączaj projektora z prądu podczas pracy.

Projektor podczas pracy cały czas chłodzi lampę. Jeśli wyłączysz go nagle z prądu, wentylatory również się wyłączą bez możliwości całkowitego schłodzenia lampy. Takie zachowanie znacząco skraca żywotność lampy a w skrajnych przypadkach nawet przy pierwszym takim zachowaniu może spowodować przepalenie się, lub wybuchnięcie lampy. Jeśli boisz się że w Twoim domu dochodzi do nagłych braków prądu zastosuj dowolne urządzenie podtrzymujące napięcie.

3. Postaraj się jak najrzadziej uruchamiać i wyłączać projektor.

Kiedyś pewien serwisant przekazał mi informację, mówiącą o tym, że jeden proces włączenia i wyłączenia lampy (czyli rozgrzewania jej oraz wystudzania) powoduje zużycie podobne do około czterech godzin świecenia. Dlatego jeśli np. prowadzisz wykład i robisz 15 minutową przerwę kawową, po prostu nie wyłączaj projektora. Podobnie w domu, w przerwie pomiędzy filmami czy podczas reklam. Nawet jak projektor popracuje godzinę bez oglądania, to lampa mniej się zużyje niż mielibyśmy go wyłączyć i ponownie uruchomić.

4. Dbaj o czystość projektora.

Dbanie o projektor wymaga systematycznego czyszczenia. Im większy brud w środku urządzenia tym wszelkie układy są gorzej chłodzone, pracują przy wyższych temperaturach co skraca ich żywotność. Jeżeli masz projektor LCD z wymiennym filtrem, sprawdź ten filtr do 500 godzin lub co 2-3 miesiące, wyczyść go odkurzaczem lub pod bieżącą wodą. Możesz również po prostu zajrzeć na kratkę wentylacyjną w miejscu gdzie projektor pobiera powietrze. Jeśli jest ona tu brudna i zakurzona, prawdopodobnie środek wymaga również czyszczenia. Oddaj go wtedy do serwisu, taki zabieg nie jest drogi i znacznie poprawi żywotność sprzętu.

5. Obchodź się z nim delikatnie.

Projektor do delikatna elektronika. Jeśli używasz projektora do szkoleń, ciągle się z nim poruszasz, to zadbaj o bezpieczną torbę transportową oraz uważaj na większe wstrząsy czy uderzenie. W środku jest wiele drobnych i delikatnych elementów, które możemy uszkodzić przez nieprawidłowy transport.

6. Używaj projektora w trybie ekonomicznym.

Po zakupie warto zajrzeć do ustawień projektora i przełączyć na ekonomiczny tryb pracy lampy. W takim trybie lampa nie pracuje na swojej pełnej mocy. Faktycznie obraz z projektora jest nieco ciemniejszy, jednak dzięki temu uzyskujemy lepsze kontrasty, cichszą pracę oraz dłuższą żywotność projektora.

To z pewnością te najważniejsze rady dotyczące bezpiecznego użytkowania projektora. Jesteśmy przekonani, że przy takim sposobie obchodzenia się ze sprzętem, żywotność lampy oraz samego projektora spokojnie zbliży się do deklarowanych przez producenta wartości.

Na koniec mała ściągawka:
Zadzwoń do nas: 503 982 629 lub wyślij maila: sklep@projektorhd.pl.
 

Kategoria:: Poradniki, Projektory