Typy złącz w projektorach.

7159 Wyświetleń

Projektory zależnie od producenta, modelu i jego wieku, mają wiele różnych wejść/wyjść. Konieczne jest zapoznanie się z nimi przed zakupem sprzętu, ponieważ może się okazać, że niemożliwe jest podłączenie do niego danego komputera lub odtwarzacza. Wiele wejść/wyjść nie zawsze jest ze sobą kompatybilna lub jest tylko w części kompatybilna z innymi złączami, np. DVI podłączymy do HDMI za pomocą przejściówki, ale odwrotnie już niekoniecznie. Poniżej przedstawiamy listę wejść/wyjść wraz z niezbędnymi informacjami.

Najpopularniejsze rodzaje złącz

HDMI - jedno z najpopularniejszych obecnie złącz w komputerach oraz urządzeniach domowych. Za pomocą tego złącza jesteśmy w stanie przesłać obraz nawet o rozdzielczości 4k oraz cyfrowy dźwięk. Spotkamy je w prawie każdym nowym projektorze. Technologia HDMI jest ciągle rozwijana i unowocześniana, dzięki czemu jesteśmy pewni, że przez kilka kolejnych lat nie odejdzie do lamusa.

VGA ( D-SUB) - jest to analogowy rodzaj złącza wykorzystywany głównie w branży IT. Spotkać je możemy w praktycznie każdym komputerze lub laptopie. Mimo, że analogowy sposób przesyłu obrazu powoli zanika, to ciągle występuje w większości popularnych projektorów, aby móc podłączyć również starsze komputery. Złącze niezbędne szczególnie w projektorach biznesowych.

Display Port - rodzaj złącza cyfrowego służący głównie do połączenia komputera z monitorem lub projektorem. Konkurencyjny do złącza HDMI, jednak mniej popularny. Zdobył uznanie głównie za sprawą produktów Apple, w których standardowo stosuje się właśnie złącza Display Port. Rzadko można je spotkać w projektorach, jednak bez problemu znajdziemy przejściówki z Display Port na HDMI.

USB - złącze USB jest znane chyba każdemu, jednak nie zawsze fakt posiadania go w projektorze oznacza to samo.

Jeżeli w projektorze występuje USB typu B, to możemy spodziewać się, że jest to albo złącze serwisowe, albo co najwyżej mamy możliwość podłączenie go do komputera i sterować myszką za pomocą pilota projektora. Może to być pomocne przy prowadzeniu mobilnych prezentacji. W bardzo rzadkich przypadkach projektory oferują połączenie USB Display, które pozwala przesyłać obraz za pomocą tego złącza.

Jeżeli w projektorze znajdziemy USB typu A, najczęściej oznacza to, że możemy do niego podłączyć np. pendrive lub dysk zewnętrzny i wyświetlać zdjęcia bez potrzeby podłączania komputera. W lepiej wyposażonych modelach dostajemy również możliwość odtwarzania filmów i plików pakietu Office. Zdarzyć się może jednak, że złącze USB wcale nie posiada takiej funkcjonalności i pozwala jedynie np. podłączyć zewnętrzny moduł do łączności bezprzewodowej lub tylko go ładować.

Mniej popularne

COMPOSITE – zwane także Cinch-Video, ma oznaczenie zazwyczaj koloru żółtego. Oferuje najgorszą jakość obrazu ze względu na jednokanałowy przesył danych. Oznacza to, że nawet pomimo świetnej jakości obrazu w sprzęcie wyjściowym, kabel Composite zdegraduje tę jakość do najniższej możliwej. Dzieje się tak, ponieważ kabel ten nie ma możliwości przenieść lepszego sygnału – wszystkie składowe mieszczą się w jednym kanale, a pojedyncze składowe są odfiltrowywane przez filtr grzebieniowy w celu wyświetlenia obrazu.

S-VHS (SVHS) – lub S-Video. Przesyła obraz za pomocą dwóch kanałów: jasność/barwa (luminacja/chrominancja), jakościowo jest więc lepszy od Composite. Przede wszystkim nie działa tu filtr grzebieniowy. Niestety SVHS jest bardzo podatny na wszelkiego typu zakłócenia. Maksymalna rozdzielczość pozioma to ok. 400 linii, ale nadal za mało dla obrazu HDTV czy progresywnego.

Komponent – posiada wiele nazw: YUV, Y Cb/Pb Cr/Pr, YPbPr… Pozwala na przesył obrazu w bardzo wysokiej jakości bez zbędnej obróbki. Za pomocą trzech kabli koncentrycznych o zakończeniach RCA lub BNC dostarcza się sygnał z jednego urządzenia do drugiego bez żadnych lub z niewielkimi stratami na jakości. Obejmuje jedno natężenie jasności i dwa natężenia barw. Pozwala na przesyłanie obrazu HDTV i progresywnego.

Pozostałe

Oprócz powyższych, istnieją jeszcze złącza do sterowania, przekazywania danych i przesyłania dźwięku. Do sterowania wykorzystywane są wejścia (oprócz USB) LAN i RS-232. Wszystkie one służą do przesyłania danych niezbędnych do korzystania z projektora: włączania, wyłączania, łączenia z innymi urządzaniami. Dźwięk natomiast odtwarza się dzięki złączom Mini Jack o średnicy 3,5 mm oraz Stereo Cinch. Ponadto istnieje także możliwość połączenia WiFi, coraz popularniejsza w nowszych modelach projektorów. Dzięki niej możemy sterować projektorem oraz przesyłać proste obrazy czy video.
[contact-form-7 id="2"]

Kategoria:: Poradniki