Dla wymagających: Epson EH-TW6700

2416 Wyświetleń

W ubiegłym tygodniu recenzowaliśmy model Epson EH-TW5300, dziś pora na jego mocniejszego kolegę: Epson EH-TW6700. Jest to wyższy model, który posiada znacznie więcej zalet i możliwości, nadaje się też do większych przestrzeni. Cena zachęca do zakupu, tym bardziej, że jest to sprzęt, który możemy łatwo dostosować do swoich potrzeb. Epsony doskonale sprawdzają się do stworzenia własnego kina domowego i model EH-TW6700 jest tego doskonałym przykładem. Istnieją dwie opcje do wyboru: tańszy Epson EH-TW6700 i nieco droższy Epson EH-TW6700W. W droższej opcji, oprócz pilota, do zestawu dołączono także bezprzewodowy transmiter obrazu.

Wygląd projektora Epson EH-TW6700 i dodatków

Projektor jest biały z czarnymi elementami. Smukły i elegancki dopasuje się do każdej przestrzeni. Jego niewielkie rozmiary (41 x 30,4 x 15,7 cm) sprawiają, że dobrze komponuje się z wystrojem wnętrza. Na górze obudowy znajdują się przyciski, dzięki którym możemy zmienić położenie obrazu w pionie i w poziomie (tzw. lens shift), a także pokrętła regulujące obiektyw projektora - służą do ustawiania ostrości i zoomu. Kąt ustawienia obiektywu to +/- 60% w pionie i +/- 24% w poziomie. Całość jest solidna, ale w miarę lekka (ok. 7 kg). Projektor Epson EH-TW6700 posiada wiele gniazd podłączeniowych: 2 X HDMI, z czego jedno z nich to również MHL 2.0, Mini Jack, USB do portu serwisowego i dwa USB typu A, analogowe gniazdo wideo (D-sub 15 pin). Taka ilość powinna wystarczyć 99% użytkowników.

Projektor Epson EH-TW6700 można położyć na stole, półce lub podwiesić pod sufitem. Poza przyciskami na urządzeniu, projektor można sterować także za pomocą pilota. Pilot zawiera gumowe przyciski do sterowania wszystkimi funkcjami, ale także małą i przyjemną nowość: przycisk "User", który sami zaprogramujemy do wykonywania jednej określonej przez nas czynności. Możliwości jest wiele, możemy na przykład wykorzystać go do przełączania między trybem do grania i trybem do oglądania filmów. Takiej funkcji nie posiadają bodajże żadne inne projektory, a jej możliwości i wygoda dla fana kina domowego są nieocenione.

Plusem jest też dodanie do zestawu w opcji nieco droższej, czyli Epson EH-TW6700W, transmitera obrazu. Można do niego podpiąć 4 źródła obrazu, co niweluje problem ręcznego przełączania projektora między komputerem a telewizorem i potrzebę posiadania amplitunera. Dodatkowo transmitera możemy użyć, by rozdzielić obraz na telewizor.

Parametry

Opisywany tu sprzęt wyposażono w technologię 3 LCD, co znacznie poprawia jakość obrazu. Dodajmy, że obraz może być przesyłany nawet na odległość 10 metrów (oczywiście im dalej, tym gorsza jakość – najlepszą jakość obrazu uzyskamy przy odległości ok. 4 m). Brak efektu tęczy to spora zaleta przy oglądaniu meczy i graniu w gry. Interpolacja klatek prowadzi do optymalizacji szczegółów, które są dobrze widoczne.

Niestety nie możemy ukryć rozczarowania zbyt wysokim natężeniem światła - przez to projektor Epson EH-TW6700 nie nadaje się do oglądania obrazu na małym ekranie, tym bardziej, że samodzielnie nie można tej jasności wyregulować. Dlatego polecamy oglądać obraz na większym ekranie: ok. 120", najlepiej w kolorze szarym. Dokładnie jasność wynosi 2150 lumenów w trybie maksymalnym, 1950 normalnym, 1400 w trybie eco. Przy czym nawet w trybie eco jasność jest bardzo wysoka. Dodajmy, że nie można przez to (lub bardzo ciężko) uzyskać wysoką głębię czerni. Mimo zapewnień producenta, że kontrast wynosi 70 000:1, nie można zauważyć tego podczas oglądania filmów czy grania w gry. Taka czerń wystarczy większości osobom, jednak jeśli bardzo nam zależy na jej głębi, Epson EH-TW6700 może nas rozczarować. Inne kolory są bez zarzutu, o ile wprowadzimy własne ustawienia.

W Epson EH-TW6700 mamy kilka przetworników obrazu, co przekłada się na mniejszą ostrość obrazu na brzegach. Da się ją jednak wyregulować i choć nie uzyskamy pełnej ostrości, będzie ona wystarczająca. Więcej na ten temat można znaleźć w recenzji wideo.

Idealny do filmów, meczy i gier

Dużymi zaletami są: przejście tonalne w bielach, ostrość detali w czerniach i możliwość regulowania kolorów obrazu. Ustawienia fabryczne kolorów nie są do końca trafione (mocne ochłodzenie barw, zbyt mocne nasycenie i nienaturalność), na szczęście każdy może sam to zmienić i to w bardzo zadowalającym stopniu, aż do uzyskania naturalności. Plusem jest ostrość obrazu, dynamiczne dopasowania ostrości w ruchu i płynność filmów, gier etc. Niewielki input lag (27ms) nie ma wpływu na rozgrywkę, zatem fani gier mogą śmiało kupić Epson EH-TW6700. Także technologia 3D zasługuje na uznanie i o wiele lepiej sprawdza się ona przy tym modelu, aniżeli przy jego starszych wersjach. Można dokupić dość tanie dedykowane okulary lub dopasować takie, które mamy już w domu. Epson EH-TW6700 łączy się z okularami bezproblemowo.

Ciekawostką jest wbudowanie w projektor dwóch głośników stereo o mocy 20 W, które dają średniej jakości dźwięk. Choć głośniki nie sprawdzą się przy muzyce i filmach, wystarczą do prezentacji, na wyjazd etc., dzięki czemu nie musimy brać dodatkowych głośników. Może to stanowić zaletę, choć dla nas lepszym rozwiązaniem byłoby wbudowanie jednego głośnika o lepszej jakości dźwięku. Osobom, którym projektor będzie służył tylko w domu, zdecydowanie polecamy zakupić lepsze głośniki.

Podsumowanie

Jakość w stosunku do ceny jest bardzo dobra. Na średniej półce projektorów Epson EH-TW6700 jest jedną z najlepszych opcji, szczególnie dla graczy i wielbicieli kina domowego. Ze względu na małe rozmiary i wbudowane głośniki, sprzęt jest bardzo mobilny. Ponadto istnieje wiele parametrów, które możemy sami ustawić i mamy tu bardzo szerokie możliwości: od ustawienia obiektywu aż po dopasowanie kolorów. Wyświetlacz LCD to kolejna zaleta, której nie można pominąć. Żywotność lampy w trybie ekonomicznym wynosi 5000 godzin, co daje nam możliwość oglądania filmów codziennie przez 7 lat! Wszystkie te zalety rekompensują zbyt wysoką jasność, a także średniej jakości dźwięk. Jak na średnią półkę i cenę między 5 000-6000 zł (obecnie cena 4129,99 zł brutto z wysyłką) Epson EH-TW6700 jest naprawdę dobrym wyborem dla miłośników sportu, kina domowego czy gier.
Zadzwoń do nas: 503 982 629 lub wyślij maila: sklep@projektorhd.pl.
 

Kategoria:: Recenzje