PROJEKTORY DO KINA DOMOWEGO DO 15.000 ZŁ PAŹDZIERNIK 2020

264 Wyświetleń

Projektory do kina domowego do 15 000 zł


W dzisiejszym rankingu przyjrzymy się projektorom do kina domowego z półki premium. Założyliśmy, że dysponujemy sporym budżetem około 15 000 zł i szukamy wysokiej jakości projektora do naszego salonu lub specjalnie do tego przeznaczonej salki kinowej. Jaki model wybrać i czym należy się kierować przy wyborze takiego sprzętu? Wszystkie te informacje oraz nasze propozycje znajdziecie w poniższym artykule.

Co wyróżnia projektory kina domowego klasy premium?



    Rozglądając się za odpowiednim projektorem i wertując oferty wielu producentów, możemy zadać sobie pytanie. Dlaczego mam wydawać na projektor kilkanaście tysięcy złotych, skoro dobrze wyposażone modele z rozdzielczością Ultra HD można kupić już w cenie od nawet 4000 zł? Wydawałoby się, że jeśli nie ma różnicy to po co przepłacać?
Różnice jednak są i to ogromne, jednak czasami trudne do przedstawienia w tabelce ze specyfikacją a widoczne dopiero gołym okiem.
     Zadaniem projektora jest jak najwierniejsze odwzorowanie materiału wideo, zapisanego na płytach Blu-Ray lub w formie cyfrowych plików. Jednym z czynników wpływających na jakość jest oczywiście rozdzielczość projektora, którą łatwo przedstawić w cyfrach, jednak równie istotnymi są takie dane jak kontrast, ilość wyświetlanych kolorów, redukcja szumów, zarządzanie ruchem czy ostatecznie poziom czerni, który tak bardzo wpływa na naturalne wrażenia wizualne. Do komfortowego oglądania bardzo istotna jest także jakość obiektywu oraz możliwość instalacji takiego projektora w naszym pomieszczeniu i idealnego dopasowania obrazu do naszego ekranu. W projektorach premium producenci postarali się zarówno o zaawansowaną elektronikę do zarządzania obrazem jak i wysokiej jakości podzespoły, z których wykonane są obiektywy. Takie połączenie pozwala uzyskać wysoką jakość obrazu, duże możliwości instalacyjne i cichą pracę.
    Wybierając wysokiej klasy projektor musimy się liczyć z większymi gabarytami urządzenia oraz z tym, że nie są one gotowe do pracy w jasnych i mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Jeżeli jednak przyłożymy wagę zarówno do urządzenia, jak i odpowiedniego dopasowania pomieszczenia oraz doboru dobrego ekranu, otrzymamy obraz najwyższej jakości.
Poniżej przedstawiamy cztery propozycje wysokiej klasy projektorów, które naszym zdaniem spełnią oczekiwania najbardziej wymagających kinomaniaków.

Epson EH-TW9400W jest to model, który na dobre zagościł na naszym rynku. Profesjonalny projektor do kina domowego oferujący wyświetlanie obrazów Ultra HD  z wysoką rozpiętością tonalną HDR. Modelem EH-TW9400 Epson pokazał, że można stworzyć projektor, który jednocześnie zachwyca obrazem jak i pozwala na elastyczną instalację bliżej lub dalej od ekranu. Technologia 3LCD pozwala też uzyskać niezwykle naturalne kolory zbliżone do tych, które można ujrzeć na profesjonalnych monitorach do postprodukcji.
Cicha praca, wyświetlanie obrazów 4K HDR oraz wysoki kontrast to również mocne strony tego modelu.
Na niewątpliwy plus można zaliczyć bezprzewodowe połączenie. W zestawie z projektorem dostajemy specjalny nadajnik, do którego możemy podłączyć aż trzy urządzenia za pomocą złącz HDMI. W projektorze wbudowany jest odbiornik sygnału dzięki czemu nie musimy przeprowadzać kabla przez całe mieszkanie aby uzyskać duży i wysokiej jakości obraz Ultra HD.
Zalety projektora Epson EH-TW9400W:
-    Wysokiej jakości obiektyw
-    Duży zoom oraz funkcja Lens Shift
-    Naturalne kolory
-    Brak efektu tęczy
-    Łączność bezprzewodowa.


Optoma UHZ65 - na tle pozostałych projektorów z dzisiejszego rankingu Optoma jest wyjątkowym urządzeniem. Podobnie jak reszta wyświetla obrazy 4K, posiada dobry obiektyw i szczyci się cichą pracą. Odróżnia się jednak źródłem światła ponieważ nie korzysta, tak jak reszta, z klasycznej żarówki a z wiązki lasera. Dzięki temu bez problemu możemy uzyskać wysoką jasność i doskonałe kolory ale dodatkowo żywotność takiego źródła światła ( 20000h) jest nawet dziesięciokrotnie wyższa niż w klasycznych projektorach. Pozwala to zapomnieć o problemie przepalających się żarówek oraz kosztownych wymianach.
Optoma UHZ65 podobnie jak reszta projektorów z dzisiejszego zestawienia to projektor o rozdzielczości 4K, 3840x2160 z możliwością wyświetlania obrazów HDR. Dzięki zastosowanej technologii Amazing Colour jest w stanie wyświetlić aż 80% szerokiej palety barw DCI-P3. Zapewnia dzięki temu niesamowite doznania wizualne, kolory są mocno nasycone i wysoko kontrastowe. Dodatkowo technologia DLP zapewnia zarówno bardzo mocną czerń jak i bardzo dobrą szczegółowość. To wszystko w połączeniu z wysokiej jakości obiektywem zapewnia mocne światło, filmowy charakter jak i bardzo wysoką ostrość.
Pewnym minusem w tej klasie cenowej może być nieduży Lens Shift, który oferuje możliwość regulacji obrazu tylko w pionie.

Zalety projektora Optoma UHZ65:
-    Laserowe źródło światła
-    Mocna czerń
-    Bardzo wysoka ostrość



Benq W5700 - tego modelu nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu chociaż jeszcze kilka lat temu nie spodziewalibyśmy się, że ten tajwański i stosunkowo młody producent będzie w stanie wyprodukować sprzęt klasy premium, konkurencyjny z dużo bardziej doświadczonymi markami na rynku. Tak się jednak stało i spokojnie możemy uznać, że Benq W5700 jest mocnym graczem wśród projektorów klasy premium.
Rozdzielczość matrycy to Ultra HD (3840x2160). Umożliwia wyświetlanie obrazów w standardzie HDR10 oraz HLG. Jest w stanie wyświetlić szeroką paletę barw DCI-P3 w 100% dzięki zaawansowanemu systemowi przetwarzania barw Cinematic Colour.
Technologia DLP zapewnia też bardzo wysoki kontrast, który za pomocą dynamicznej przesłony oscyluje wokół wartości 100000:1.
Benq stworzył model W5700 jako urządzenie do typowego kina domowego, które powinno pracować w zaciemnionym pomieszczeniu lub specjalnie przeznaczonej do tego salce. Zdecydowano się klasyczne rozwiązanie, czyli niedużą jasność (1800 ANSI Lumenów) oraz wysoki, wcześniej wspomniany kontrast. Taki zabieg zapewnia mocno nasycone kolory i niesamowicie głęboką czerń. Idealnie sprawdza się jako projektor do kina domowego, czy urządzenie do oglądania sportu lub grania w gry.
Na uwagę zasługuje też obiektyw ze sporym zoomem oraz regulacją Lens Shift w pionie i poziomie.
Zalety projektora Benq W5700
-    Wysoka czerń
-    Obsługa szerokiej palety barw
-    Bardzo nasycone kolory
-    Zgodność z HDR10 i HLG


JVC DLA-X7900 - projektor, który cenowo nieco przekracza założony budżet, jednak pokazujemy go w dzisiejszym rankingu, ponieważ dla kogoś kto szuka najlepszej jakości, zdecydowanie warto będzie dołożyć niedużą już sumę i cieszyć się obrazem, który znacznie odstaje jakościowo od reszty modeli.
Marka JVC to pod względem jakości projektorowy potentat. Dzięki autorskiej technologii tworzenia obrazu D-ILA jest w stanie uzyskać zarówno bardzo mocną czerń ( z której słyną projektory DLP), jak i naturalne kolory bez zniekształceń ( co jest zaletą technologii 3LCD).
Technologia ta eliminuje jednocześnie niedociągnięcia konkurencji takie jak efekt tęczy czy migotanie obrazu.
Dzięki takiemu rozwiązaniu projektor JVC DLA-X7900 jest w stanie wyświetlić obraz Ultra HD w 60 klatkach na sekundę z szeroką paletą barw w technologii HDR. Zapewnia przejrzystość, wyrafinowane oddzielenie planów jak i naturalne i dobrze nasycone barwy. To wszystko pięknie okraszone jest kinowym charakterem z obłędnie mocnym naturalnym kontrastem.
Elektrycznie regulowany obiektyw pozwala także na bardzo duży zakres regulacji zarówno pod względem wielkości jak i przesunięcia obrazu. Wbudowane menu zapewnia też wszelkie możliwości profesjonalnej kalibracji każdego elementu składowego obrazu.
Faktycznie trzeba więcej zapłacić za takie rozwiązanie, jednak projektory JVC odwdzięczają się zarówno jakością jak i długą bezawaryjną pracą.
Zalety projektora JVC DLA-X7900:
-    Głęboka czerń
-    Naturalne kolory
-    Zgodność z HDR
-    Najwyższej jakości kinowy obraz