Ranking projektorów 4K, Kwiecień 2020.

6681 Wyświetleń

            Jeszcze nie tak dawno, szukając dla siebie projektora w budżecie od czterech do sześciu tysięcy złotych można było się zastanawiać: czy lepiej kupić model pracujący w rozdzielczości 4K (3840x2160) czy może warto rozważyć zakup projektora Full HD (1920x1080), który oferowałby lepszą jakość obrazu? Muszę przyznać, że odpowiedź na to pytanie nie była jednoznaczna. Dużo zależało od naszych oczekiwań oraz jakości biblioteki filmów z której korzystaliśmy.

Na obecny moment mogę jednak stwierdzić, że nie ma się nad czym zastanawiać i jedynym słusznym wyborem jest rozdzielczość 4K. Mogę wymienić dwa główne powody takiego podejścia.

Po pierwsze za sprawą ogólnodostępnych serwisów streamingowych takich jak Netflix, Amazon Prime Video czy Youtube otrzymujemy łatwy dostęp do coraz większych zasobów filmów nagranych w jakości Ultra HD.

Drugim powodem jest to, że większość producentów znacznie zmodyfikowało swoje portfolio produktów o coraz większą ilość, bardziej dopracowanych projektorów 4K. Projektory Full HD co prawda ciągle są oferowane, jednak pozostały jako te najtańsze, budżetowe propozycje projektorów do rozrywki domowej.

            Poniżej przygotowaliśmy dla Was ranking pięciu najciekawszych projektorów 4K Ultra HD, które możecie kupić w cenie nie przekraczającej sześciu tysięcy złotych. Stan aktualny na kwiecień 2020 roku. Warto abyście zaglądali w linki odsyłające do aktualnych cen oraz pełnych specyfikacji technicznych.

 

Optoma UHD30        

UHD30.jpg

            Na obecną chwilę jest to nowość, która dopiero pojawiła się na polskim rynku. Nie mniej jednak podobnie jak większość propozycji od Optomy UHD30 jest potencjalnym kandydatem na bycie rynkowym bestsellerem. Głównym powodem może być to, że UHD30 jest niezwykle uniwersalnym urządzeniem. Łączy w sobie mocną czerń niezbędną do stworzenia kinowego klimatu, z dużą jasnością jak i z parametrami, które z pewnością zadowolą fanów sportu i gier.

Optoma UHD30 może się szczycić jasnością 3400 ANSI lumenów oraz kontrastem dynamicznym na poziomie 500 000:1. Przekłada się to na wysoki poziom czerni podczas wieczornych seansów jak i w dobrą widoczność w rozjaśnionym pomieszczeniu. Pozwala na wyświetlenie obrazu o przekątnej dochodzącej nawet do 300 cali.

Wspiera oczywiście tryby wysokiej rozpiętości tonalnej. Można odtwarzać filmy nagrane w trybie HDR oraz HLG.

Wyposażona jest w pionową korekcję trapezu w zakresie 40 stopni. Żywotność lampy w trybie ekonomicznym szacowana jest na 10000h.

Dodatkowo należy pochwalić Optomę UHD30 za duży ukłon w stronę graczy oraz fanów sportu. Dla wysokiej płynności obrazu zastosowano odświeżanie 240Hz, jest to fantastyczny wynik, niejednokrotnie niedościgniony nawet przez najlepsze telewizory klasy premium. Dla graczy postarano się o maksymalnie niski input lag, który w przypadku gier 4K wynosi 33ms a w przypadku obrazów Full HD jest jeszcze krótszy - 16ms. Nic tylko siadać, oglądać filmy i grać.

Nie można też nie wspomnieć o wyglądzie zewnętrznym. Optoma pokazała, że dobry projektor 4K wcale nie musi być ogromnym urządzeniem. UHD30 jest stosunkowo nieduża. Waga to mniej niż 4 kg a wymiary w przybliżeniu, 31x21x12 cm.

Na obecny moment, cena tego projektora wynosi 4899 zł. Warto jednak kliknąć w link i sprawdzić aktualną cenę.

 

Mocne strony projektora Optoma UHD30

 • Nieduże wymiary
 • Mocna czerń
 • Niski input lag
 • Fantastyczne kolory
 • Częstotliwość odświeżania 240Hz

 

ViewSonic PX747-4K

W dzisiejszym zestawieniu jest to najtańszy projektor 4K. Aktualna cena to około 4599 zł.

Nieduże wymiary i wysoka jasność to główne wyróżniające go cechy. ViewSonic PX747-4K to projektor, który może pracować zarówno w salce kinowej jak i pokoju dziennym. Z racji na niewielką obudowę łatwo ustawić go na stoliku, powiesić pod sufitem lub na stałe umiejscowić na ściennej półce.

Technologia tworzenia obrazu to DLP, jasność 3500 ANSI Lumenów a rozdzielczość to oczywiście 4K (3840x2160). Wyposażono go w dwa złącza HDMI 2.0 czyli takie, które umożliwiają podłączenie źródła obrazu Ultra HD. Posiada autorskie procesory obróbki obrazu, dzięki czemu kolory są stosunkowo jasne i mocne, jednocześnie wyglądają bardzo naturalnie. Wiadomo, że w niewygórowanej cenie ciężko jest oczekiwać najlepszych doznań wizualnych. ViewSonic to nie jest projektor dla najbardziej wymagających kinomaniaków, jest to idealne urządzenie dla tych, którzy oczekują obrazu jasnego, dobrze widocznego nawet w dzień. Wybierając ViewSonic’ka nie musimy się martwić o wypłowiałe i niedokładne kolory nawet w niesprzyjających do tego warunkach.

Jako dobry projektor do pokoju dziennego, na którym można oglądać nie tylko filmy ale też zwykłą telewizję, oferuje długą żywotność lampy dochodzącą w trybie Super Eco do 15 000 godzin.

 

            Mocne strony projektora ViewSonic PX747-4K

 • Wysoka jasność
 • Nieduża obudowa
 • Długa żywotność lampy

 

Epson EH-TW7000

 

            Pomimo tego, że Epson EH-TW7000 gości na naszym rynku dopiero pół roku, to spokojnie mogę o nim napisać, że jest to bestseller wśród projektorów 4K. Jest to wyjątkowa konstrukcja, która pod wieloma względami znacznie wyprzedza wszystkich swoich konkurentów. Najbardziej uniwersalny projektor do użytku domowego w swoim przedziale cenowym. Co wyróżnia Epsona ?

            Należy tu zacząć od technologii tworzenia obrazu. Epson ciągle stawia na matrycę ciekłokrystaliczną czyli popularnie zwaną technologię 3LCD. Dzięki temu obraz, który według specyfikacji oferuje przeciętną jasność 3000 Lumenów, jest wyjątkowo jasny i dobrze widoczny nawet w oświetlonych pomieszczeniach. Technologia 3LCD sprawia, że w każdym kolorze widać większe natężenia jasnych odcieni, dzięki czemu nie tracą one swojego nasycenia nawet w niesprzyjających warunkach. Właśnie dlatego bez problemu możemy umieścić Epsona w pokoju dziennym i cieszyć się dużym i wyraźnym obrazem. Należy też nadmienić, że jasność jest widocznie większa niż w poprzednich propozycjach Optomy lub ViewSonic’ka

            Poza tym Epson EH-TW7000 jako jedyny oferuje ogromne możliwości regulacji geometrii obrazu. Wysokiej jakości obiektyw oferuje duży zakres powiększenia obrazu, dodatkowo mamy tu do czynienia z regulacją LENS SHIFT, która bez utraty jakości obrazu pozwala na przesunięcie obrazu w pionie i poziomie tak aby łatwo można było dopasować go do ekranu. Gdyby tego było mało, Epson posiada też korekcję trapezu w pionie i poziomie. Takich możliwości nie oferuje żaden inny z prezentowanych projektorów.

            Epson EH-TW7000 wyświetla obraz w rozdzielczości 4K (3840x2160), umożliwia odtwarzanie materiałów z wysoką rozpiętością tonalną HDR, posiada dwa wejścia HDMI 2.0 czyli takie, które obsługują obrazy ULTRA HD. Dobry obiektyw zapewnia też wysoką ostrość.. Jest to idealny projektor zarówno do filmów, sportu, seriali czy grania w gry.

 

            Mocne strony projektora Epson EH-TW7000

 • Wysokiej jakości obiektyw
 • Funkcja Lens Shift
 • Pionowa i pozioma korekcja trapezu
 • Mocne kolory dzięki technologii 3LCD

 

Optoma UHD51

Idealna propozycja dla tych, którzy jakość obrazu stawiają na pierwszym miejscu. Optoma UHD51 gości na naszym rynku już ponad rok, przez ten czas zebrała znakomite opinie użytkowników jak i specjalistów. Nic dziwnego, świetny kontrast, znakomita czerń, mocne kolory oraz dopracowanie szczegółów stawiają ją na czele projektorów kina domowego w swojej klasie. Widać, że w przypadku Optomy UHD51 inżynierowie skupili się na jednym, maksymalnie dobrym obrazie.

            Główne parametry techniczne prezentują się następująco. Jasność lampy to 2400 ANSI Lumenów, kontrast dynamiczny przedstawiony jest na poziomie 500000:1. Wyświetlanie obrazu 4K (3840x2160) zgodnego z wysoką rozpiętością tonalną HDR. Czarna obudowa wyposażona jest dwa złącza HDMI obsługujące sygnał 4K, złącze VGA oraz USB do ładowania zewnętrznych urządzeń. Znajdziemy tu także Trigger 12V, który pozwoli automatycznie otwierać elektryczny ekran po uruchomieniu projektora.

Obiektyw pozwala na precyzyjną regulację ostrości, posiada też niewielką pionową regulację LENS SHIFT, które pozwala na precyzyjne dopasowanie wysokości wyświetlanego obrazu.

            Optoma korzysta też z zaawansowanych technologii optymalizujących obraz pod kątem ruchu jak i kolorów. Funkcja Pure Motion odpowiada za brak smużenia w szybkich scenach starając się prezentować jak najbardziej gładki obraz bez jakichkolwiek zacięć. Kolejna technologia Dynamic Black odpowiada za wydobycie jak najlepszego kontrastu oraz czerni. Dzięki inteligentnym algorytmom, które na bieżąco analizują wyświetlany obraz Optoma potrafi dostosować moc do aktualnej sceny zapewniając, gdy jest taka potrzeba, dobrą jasność oraz mocną czerń.

            Optome UHD51 polecam wszystkim tym, którzy nie szukają kompromisów ani rozwiązań uniwersalnych. Jest to najlepszy projektor do filmów pod kątem jakości obrazu.

 

            Mocne strony projektora Optoma UHD51

 • Wyjątkowo mocna czerń
 • Bardzo dobre kolory
 • Precyzyjny obiektyw
 • Bogata paleta złącz

 

Acer V6820I

 

            Acer V6820I to bardzo ciekawa propozycja projektora kina domowego od tajwańskiego producenta. Konstrukcyjnie V6820I jest bardzo zbliżony do Optomy UHD51, podobna obudowa, parametry oraz nawet takie same funkcjonalności mogą sugerować, że są to bliźniacze modele. Rzeczywiście pod wieloma względami tak jest.

Acer posiada lampę, która zapewnia jasność 2400 ANSI Lumenów, kontrast to 10000:1. Podobnie jak wszyscy poprzednicy zapewnia wyświetlanie obrazu 4K (3840x2160) zgodnego z trybem wysokiej rozpiętości tonalnej HDR.

Oferuje też bogate wyposażenie i precyzyjny obiektyw. Dwa złącza HDMI 2.0, wejście komputerowe VGA, złącza USB oraz optyczne wyjście audio to najważniejsze z portów o których warto wspomnieć.

Pod względem obrazu oferuje mocną czerń dzięki technologii DLP oraz dobre nasycenie kolorów. Widać, że podobnie jak Optoma UHD51 kierowany jest głównie do kina. Nie brakuje mu również jasności w kolorystycznych czy jasnych scenach.

Acer to projektor, który łączy w sobie jakość obrazu z nowoczesną technologią. Dzięki wejściu USB, możemy odtwarzać pliki filmowe lub dokumenty bezpośrednio z pendrive’a lub dysku przenośnego. Podłączenie do internetu pozwala na głosowe sterowanie projektorem przez asystenta Google lub Alexę. Jest to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy tworzą w domu inteligentny system sterowania oparty o te ogólnodostępne platformy.

Acera polecam zarówno za kolory, wysoką ostrość jak i ogromną funkcjonalność

 

Mocne strony projektora Acer V6820I

 • Dobra jakość obrazu
 • Mocna czerń
 • Duża ilość złącz
 • Możliwość sterowanie przez asystentów głosowych