Jak wybrać projektor do gier?

1139 Wyświetleń

Szukając projektora do użytku domowego, coraz częściej oczekujemy urządzeń jak najbardziej wszechstronnych. Dobry projektor powinien odtwarzać filmy w wysokiej rozdzielczości oraz zapewniać jak najlepsze odwzorowanie kolorów. Jednak idąc z duchem czasów, od dobrego sprzętu oczekujemy znacznie więcej niż “tylko” odtwarzanie filmów.

Projektor ma być też dobrym narzędziem do codziennej telewizji, odtwarzania bajek oraz do grania w gry. W dzisiejszym materiale zajmiemy się właśnie tym ostatnim. Odpowiemy sobie na pytanie, czy projektor w ogóle nadaje się do grania w gry, oraz jakie parametry są istotne przy wyborze projektora dla graczy. Przyjrzymy się również dziesięciu najpopularniejszym projektorom domowym, z różnych przedziałów cenowych, właśnie pod kątem ich przydatności do rozrywki gamingowej.

Co jest najlepsze do gier, projektor, telewizor czy monitor?

Zaczynając rozważania na temat projektorów do gier, już na początku należałoby sobie zadać pytanie, czy jest to w ogóle dobre rozwiązanie? Może tak naprawdę nie ma sensu korzystać z projektora bo lepiej sprawdzi się telewizor lub monitor?

Otóż w tym przypadku sprawa jest w miarę prosta. Każdy profesjonalny gracz, bijący rekordy, grający w zawodach lub po prostu nastawiony na jak najlepsze wyniki w grach sprawnościowych zdecydowanie nie wybierze projektora do takiego zastosowania. Przyczyna jest prozaiczna, dużo łatwiej jest ogarnąć wzrokiem mniejszy obraz. Dlatego właśnie korzystając z monitora gamingowego, łatwiej jest dostrzec wszelkie drobne szczegóły i szybciej można na nie zareagować. Właśnie dlatego też wszelkie rozgrywki gamingowe odbywają się na klasycznych zestawach i nikt nawet nie próbuje przesiadać się na telewizory czy projektory.

Inaczej jednak sprawa się ma gdy podchodzimy do grania jak do rozrywki i miłego spędzania czasu. Wtedy na drugi plan odchodzą wyniki czy perfekcyjna sprawność. 

Gdy przygodowe, samochodowe czy strategiczne bywają przecież dobrym sposobem na odstresowanie się lub ciekawe spędzenie czasu z rodziną czy znajomymi. W tym przypadku duży telewizor lub właśnie projektor, połączony z konsolą są w stanie zapewnić fantastyczne efekty wizualne. Fajnie jest również pograć w fife w większym gronie czy wspólnie z dziećmi uczestniczyć w ciekawych grach edukacyjnych. W takim przypadku duży ekran, który zapewnią tylko projektory jest bardzo ważnym i przekonującym elementem.

Jakie cechy powinien posiadać projektor do gier?

Pierwsza kwestia o której warto powiedzieć to rozdzielczość. Im wyższa tym oczywiście lepiej ponieważ zobaczymy więcej szczegółów. Ciągle najpopularniejszymi projektorami z racji ceny są projektory Full HD (1920x1080), jednak urządzenia o jakości 4K(3140x2160) powoli stają się coraz tańsze i zyskują na popularności. 

W zależności od warunków w jakich korzystamy z projektora, warto zwrócić uwagę również na jasność. Jeśli korzystamy z takiego urządzenia w zaciemnionym pomieszczeniu, to poziom 2000 ANSI lumenów powinien być wystarczający. Jeżeli jednak chcemy korzystać z projektora również w dzień lub przy włączonym źródle światła, dobrze jest wybrać taki o jasności minimum 3000 ANSI lumenów. Warto też zwrócić uwagę na kontrast, ten parametr im jest wyższy tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że wartości podawane przez producentów, niejednokrotnie są mierzone na różne sposoby a więc sugerowanie się danymi technicznymi, w tym przypadku może być kłopotliwe.

Pozostają jeszcze dwa parametry, o których mówi się coraz więcej na rynku gamingowym. Pierwszy to częstotliwość odświeżania obrazu a drugi to input lag. Czym są te parametry i czy rzeczywiście są takie ważne?

Częstotliwość odświeżania mówi o tym w jakim czasie urządzenie jest w stanie dokonać najmniejszej chociażby zmiany obrazu. Czyli jak szybko będziemy widzieli zmianę koloru lub ruch w filmie. Tą częstotliwość określa się w Hercach (Hz) i mówi nam ona o tym, ile razy w ciągu jednej sekundy, projektor będzie w stanie dokonać zmian w obrazie. Oczywiście im większa jest ta częstotliwość tym lepiej. 24Hz to 24 razy na sekundę 60Hz to 60 razy na sekundę i tak dalej.

Im większa częstotliwość odświeżania tym wyświetlany ruch staje się płynniejszy. Może to mieć istotne znaczenie w grach gdzie odbywa się szybka akcja, bitwy, strzelanie jak również wyścigi samochodowe czy gdy wojenne.

Czy jest to rzeczywiście ważny parametr? Dla wszystkich tych, którzy oczekują dobrej jakości obrazu może być istotny. Pamiętajmy jednak, że konsole, które najczęściej są podłączane do projektorów nie oferują zazwyczaj wyższej częstotliwości odświeżania niż 60 Hz a więc i tak nie otrzymujemy tak szybkiego obrazu jak np. w grach na PC.

Input Lag, czy jest to istotny parametr przy wyborze projektora?

Ostatnim parametrem, który w ostatnich czasach urósł do rangi wyznacznika jakościowego telewizorów, monitorów czy projektorów jest input lag.  Mówi on o tym, ile czasu potrzebuje matryca oraz cała elektronika na to, aby przetworzyć sygnał otrzymany z komputera lub konsoli i aby efekt naszego działania był widoczny na ekranie. Spróbuję to wyjaśnić nieco bardziej łopatologicznie. Jeżeli grasz w grę wojenną i musisz jak najszybciej strzelać to input lag mówi o tym ile czasu minie od momentu kiedy przyciśniesz przycisk strzelania na padzie do momentu aż zobaczysz wystrzał na ekranie.

Jest to krótki czas wyrażany w milisekundach jednak dla najbardziej wytrawnych graczy, te milisekundy mogą zaważyć o wyniku całej rozgrywki.

Input lag im jest mniejszy, tym lepiej. W dobrych projektorach jest to poniżej 30 ms. Przeciętne wartości to 30-50 ms a wartości wyższe mogą być zauważalne dla wprawionych graczy.

Czy jest to rzeczywiście istotny parametr dla projektorów ? Moim zdaniem wcale nie. Zakładając to, że projektor nie jest profesjonalnym narzędziem do wyświetlania gier, a e-sportowcy korzystają właściwie tylko z monitorów, to spokojnie można założyć, że 90% projektorów wykorzystywana jest do grania rekreacyjnego. W tym przypadku nie ma mowy o biciu światowych rekordów czy pięciu się na najwyższe poziomy w profesjonalnych grach. Dlatego też jestem przekonany że oko przeciętnego użytkownika projektora nie zauważy różnicy pomiędzy 20 a 50 milisekundami opóźnienia. 

Czy warto tak mocno zwracać uwagę na ten parametr? Myślę, że warto o nim wiedzieć, jednak wcale nie musi być kartą przetargową przy wyborze odpowiedniego modelu.

W następnym materiale znajdziecie przegląd projektorów pod kątem zastosowań gamingowych. Wezmę na warsztat najpopularniejsze domowe projektory i sprawdzę jak sprawdzają się pod kątem gier. 

Kategoria:: Poradniki