Projektor dla wymagających JVC DLA-RS1000

860 Wyświetleń

W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam projektor JVC DLA-RS1000. Wysokiej jakości maszyna do kina domowego. Projektor dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy nie oczekują tylko wysokiej rozdzielczości ale także najlepszych kolorów i najwyższego kontrastu. Poznajcie ten sprzęt bliżej i sami się przekonajcie co potrafi podstawowy model projektorów JVC.

            Gama projektorów kina domowego od JVC to obecnie trzy modele DLA-RS1000, DLA- RS2000 oraz DLA-RS3000. Wszystkie z nich oferują natywną rozdzielczość 4K oraz zgodność z szeroką paletą barw jak i obrazami o wysokiej rozpiętości tonalnej czyli HDR. Pomimo tego, że RS1000 to najniższy obecnie model, trzeba uświadomić sobie dystans jaki dzieli JVC od innych popularnych producentów. Przeglądając oferty takich marek jak np. Epson czy Optoma, znajdujemy podstawowe modele w przedziałach cenowych od niecałych dwóch tysięcy złotych, kończąc na najwyższych jakościowo urządzeniach za maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych.

JVC modelem DLA-RS1000 zaczyna od poziomu 27900 zł i uwierzcie, ta cena jest jak najbardziej usprawiedliwiona a nawet w porównaniu do konkurencji, (owszem, nawet w tej klasie urządzeń są podobne modele) wypada on wręcz tanio.

Co takiego oferuje JVC, że fani dobrego obrazu chcą za niego aż tyle zapłacić?

Kwestia parametrów technicznych, które w łatwy sposób można porównać za pomocą tabelek to jedno, drugie - to sposób wykonania podzespołów z których projektor się składa. Ostatnią kwestią jest dopracowanie elektroniki, bogate menu jak i możliwości instalacyjne.

Budowa projektora JVC DLA-RS1000

           DLA-RS1000 to zdecydowanie duże urządzenie wymiary 500 mm x 234 mm x 495 mm należą do jednych z większych na rynku. Pokazują one, że rzeczywiście mamy do czynienia z profesjonalnym urządzenie, w którym każda idea skierowana została na jak najlepszy obraz, bez kompromisów. Takie wymiary mogą być jednak przeszkodą w instalacji np. w niewielkim salonie. Duży, szklany obiektyw został umieszczony centralnie. Po lewej i prawej stronie widać tylko kratki niezbędne do wentylacji układów elektronicznych. Na górze i po bokach jest spokojnie, matowa czerń z niewielkim przetłoczeniem i logiem producenta. Niezbędne złącza jak i przyciski do sterowania powędrowały na tył tak aby nie rzucały się w oczy. Oczywiście w zestawie znajdziemy również pilota, jest on inaczej zaprojektowany niż w poprzednich modelach z funkcjami lepiej dopasowanymi do aktualnych możliwości projektora.

            Całość przywołuje wrażenie poważnego i bardzo zaawansowanego sprzętu. Stawiając go przy jakimkolwiek innym produkcie to właśnie JVC budzi respekt i kojarzy się z urządzeniem, które bez fajerwerków musi po prostu dobrze działać.


            Mówiąc o kwestiach technicznych, wypada zacząć chociażby od podstawowych parametrów oraz wyjaśnienia, co one naprawdę znaczą.

-        Jasność 1800 Lumenów

-        Kontrast 400 000:1 - dynamiczny ; 40 000:1 naturalny

-        Rozdzielczość 4K 4096x2160

-        Szklany obiektyw z dwukrotnym zoomem

-        Technologia: DILA 4K

-        Funkcje poprawiające płynność : Clear Motion Drive oraz Motion Enhance

-        Tryb Low Latency

-        HDMI 2.0 HDCP 2.2 z przepustowością 18Gbps

-        System Frame Adapt HDR

-        Automatyczna kalibracja do ekranu

Oczywiście same wyżej wymienione hasła mogą mówić nam mniej lub więcej dlatego postaram się je przybliżyć.

Pomimo tego, że jasność na poziomie 1800 lumenów nie wydaje się wcale atrakcyjną wartością ( przecież można znaleźć nawet dziesięciokrotnie tańsze projektory ze znacznie wyższą jasnością) to dla profesjonalnego projektora kina domowego jest to idealnie dobrana wartość.

Mając do dyspozycji wysoki rzeczywisty kontrast wcale nie potrzebujemy mocnego natężenia światła, trzeba mieć świadomość, że mocna lampa daje wysoką biel ale jednocześnie degraduje czerń. Dlatego inżynierowie pracujący nad najlepszymi konstrukcjami nie muszą się starać nad najwyższą mocą lamp a nad idealnym kompromisem pomiędzy wysokim nasyceniem kolorów, mocną bielą i głęboką czernią. Jest to niełatwe wyzwanie, ale JVC dobrze sobie z tym radzi. Idąc tym krokiem ważne jest kładzenie nacisku na wysoki kontrast. 40 000:1 naturalnego kontrastu to imponujący wynik, jest on zasługą dobrze dobranej lampy a także całej technologii tworzenia obrazu czyli DILA 4K.

Jest to autorska technologia JVC, bliźniacza do technologii SXRD od Sony, która łączy w sobie mocną, nawet mocniejszą niż tą znaną z DLP z mocnym nasyceniem kolorów znanym z technologii LCD. Eliminuje jednocześnie błędy obu tych technologii takie jak efekt tęczy czy migotanie obrazu.

Rozdzielczość 4K w dzisiejszych czasach nikogo już nie zaskakuje, jednak należy pamiętać, że w przypadku projektorów, nie jest to łatwy do osiągnięcia efekt. W większości popularnych modeli osiągany jest za pomocą bardzo szybkich drgań matrycy o rozdzielczości Full HD lub 2K. Szybki ruch powoduje przesunięcie pikseli, które nasze oko widzi jak wyższą rozdzielczość. JVC skończyło jednak z półśrodkami i właśnie od modelu DLA-RS1000 zastosowano matrycę o rzeczywistej rozdzielczości 4096x2160 czyli takiej, jaką dysponują najwyższej klasy projektory kinowe.

Każdy fotograf prawdopodobnie wie, że aby zrobić świetne zdjęcia ważny jest nie tylko aparat ale również obiektyw. Tak samo jest w przypadku projektorów. Dlatego JVC zastosowało szklany, 17-elementowy obiektyw, który fantastycznie wyświetla nawet najdrobniejsze szczegóły przekazując naturalne światło wprost z układów przetwarzania obrazu. Dobry obiektyw zapewnia też elastyczność instalacji dzięki dwukrotnemu zoomowi oraz dużemu zakresowi przesunięcia czyli funkcji Lens Shift.

JVC DLA-RS1000 czyli zaawansowana elektronika w służbie najlepszego wyświetlania obrazu

           Wysokiej jakości sprzęt oraz najlepiej wykonane podzespoły byłyby niczym, gdyby nie świetna elektronika zarządzająca całym procesem przetwarzania obrazu.

Pierwszą kwestią jest złącze HDMI, które jest w stanie przyjąć sygnał 4K w 60 klatkach na sekundę o przepustowości 18Gbps. Jest to niesamowicie istotne w celu osiągnięcia najwyższej jakości obrazu bez kompresji. Dzięki temu uzyskujemy zarówno bardzo dużą ilość kolorów czyli tzw. szeroką paletę barw oraz jesteśmy w stanie uzyskać widoczny i dobrze skalibrowany efekt HDR.

            RS1000 należy pochwalić za technologię przetwarzania obrazu czyli Clear Motion Drive, która odpowiada za płynność ruchu jak i Multi Pixel Control czyli system poprawiający ostrość obrazu.

            To jednak nie wszystko, nie tak dawno pojawiły się aktualizację wprowadzające wręcz rewolucję na rynku projektorów. Pierwszą z nich jest Frame Adapt - jest to technologia obsługi i przetwarzania obrazu HDR, która niezależnie mierzy parametry każdej pojedynczej klatki materiału video i na bieżąco dostosowuje ustawienia projektora tak aby optymalnie dopasował jasność i kontrast. Eliminuje to błędy systemu HDR takie jak przepalony obraz w jasnych scenach oraz zbyt duże zaciemnienie niektórych elementów obrazu. Mówi się także, że potrafi ona skalibrować obraz nie gorzej niż specjaliści od kalibracji.

Drugą nową funkcją jest wstępna kalibracja projektora do zastosowanego ekranu. Wystarczy wpisać w projektorze dane naszego ekranu czyli przekątną oraz współczynnik odbicia światła aby urządzenie samo dobrało odpowiednie parametry wyświetlania obrazu. Muszę przyznać, że ta funkcja działa i rzeczywiście zmienia właściwości w stosunku do początkowych fabrycznych ustawień.

JVC DLA-RS1000 czyli fantastyczny obraz dla najbardziej wymagających

            DLA-RS1000 to projektor kierowany głównie do kina domowego. Nie mniej, można na nim grać w gry ( niski input lag), oglądać wydarzenia sportowe czy wyświetlać zaawansowane grafiki. Najlepiej jednak sprawdza się w zaciemnionym salonie lub pomieszczeniu specjalnie przygotowanym do takich działań. Oferując mu dobre warunki odwdzięczy się obrazem jakiego prawdopodobnie nie widzieliście w najlepszych salach kinowych. Wysoki kontrast od razu rzuca się w oczy. Świetna, głęboka i mocna czerń to główny atut projektora. Inżynierowie nie zapomnieli jednak o kolorach, wcale nie chodzi tu o niesamowite nasycenie a o naturalne odwzorowanie, gładkie przejścia tonalne oraz ilość widocznych barw. JVC fantastycznie sprawuje się zarówno w ciemnych filmowych scenach, w szybkich ruchach jak i mocno kolorystycznych animacjach gdzie liczy się efekt wysokiego kontrastu i jaskrawych barw. Duża jasność zaskakuje niedowiarków, jeśli ktoś myśli, że 1800 Lumenów nie jest w stanie oślepić to jest w błędzie, JVC dobrze kontroluje barwy dlatego są one miłe dla oka, ale w momencie gdy oglądamy film HDR i scena tego wymaga to potrafi dać po oczach mocnym i dobrze kontrolowanym światłem. Jednocześnie widać na nim dużo półcieni czy szarości.

Podsumowując JVC DLA-RS1000 to urządzenie, które niemało kosztuje ale w pełni uzasadnia swoją cenę. Zapewnia wszystko czego oczekuje fan dobrego filmu jak i najlepszego obrazu. Świetny kontrast, niesamowitą szczegółowość oraz wzorowe panowanie nad ruchem. Jeśli zastanawiasz się nad takim projektorem, możesz uwierzyć nam albo po prostu sprawdzić go na żywo. Na pewno nie pożałujesz.

Plusy:

-        wysoka czerń

-        mocny kontrast

-        idealne zarządzanie ruchem

-        funkcja Frame Adapt

Minusy:

-        wysoka cena

-        wielkość obudowy