Nowe Projektory Sony - VPL-VW290ES oraz VPL-VW890ES

759 Wyświetleń

W ostatnim czasie marka Sony zaprezentowała nowe projektory z gamy urządzeń do kina domowego. Są to profesjonalne urządzenia o rozdzielczości 4K oraz wysokim kontraście. Sony VPL-VW290ES to następca dotychczasowego modelu o oznaczeniu VW270ES podobnie jak VPL- VW890ES, który zastąpił model VW870ES. W poniższym artykule przybliżymy Wam oba nowe modele, napiszemy jakie zostały wprowadzone zmiany oraz co istotnego pojawiło się dla potencjalnych zainteresowanych. Na początek jednak przypomnijmy dlaczego Sony to jeden z najlepszych producentów projektorów na świecie.

 

Projektory Sony - czym wyróżniają się spośród konkurencji?

 

            Marka Sony od zawsze była liderem wśród wysokiej klasy projektorów, w jej portfolio możemy znaleźć zarówno zaawansowane instalacyjne urządzenia jak i te skierowane do biznesu czy kina domowego. W dzisiejszym blogu nie będziemy podejmować kwestii modeli biznesowych, zajmiemy się projektorami kina domowego. Tym najbardziej należy się uwaga z racji na wyjątkowe możliwości.

Obecnie poza dwoma podstawowymi modelami Sony VPL - HW45 i HW65 cała reszta to urządzenia o natywnej rozdzielczości 4K. W przeciwieństwie do wielu tańszych modeli posiadają one matryce, które rzeczywiście wyświetlają wysoką rozdzielczość 4096x2160 czyli 8,8 mln pikseli bez potrzeby sztucznego podbijania jakości za pomocą przesuwania pikseli. Takie rozwiązanie zapewnia obraz bardziej szczegółowy, stabilny i niesamowicie precyzyjny.

Drugim ważnym elementem składowym jest technologia tworzenia obrazu czyli panele SXRD (Silicon X-tal Reflective Display). To dzięki nim, światło przez nie przepuszczane otrzymuje niesamowicie naturalne kolory oraz bardzo głęboką czerń, niedoścignioną dla takich technologii jak DLP czy LCD.

Sony to także zaawansowana elektronika, systemy poprawy ruchu, kolorów czy kontrastów, które zawsze stoją na bardzo wysokim poziomie i na bieżąco są ulepszane o czym napiszę dalej analizując dokładnie nowe projektory na 2021 rok.

Ostatecznie bogate menu, dobry obiektyw i cicha praca dopełniają całościowy efekt urządzenia o świetnej jakości z wysokim komfortem oglądania.

Sony VPL-VW290ES- nowy projektor 4K z procesorem X1 for projectors

 

            Sony VPL-VW290ES to podstawowy model 4K do kina domowego i domowej rozrywki. Trzeba śmiało powiedzieć, że może być użytkowany zarówno do projekcji filmowej jednak nie ma problemu aby wyświetlać na nim w świetnej jakości jakiekolwiek wydarzenia sportowe, zdjęcia, koncerty czy grać w gry na dużym ekranie.

Urządzenie dysponuje panelami SXRD i oferuje 1500 Lumenów jasności, zastosowano w nim wysokiej jakości obiektyw z asymetrycznym przednim elementem niezbędnym do precyzyjnego wyświetlania obrazów 4K.

Najważniejszym nowym elementem jest zastosowanie procesora X1 For Projectors. Jest to procesor bardzo zbliżony do tych znanych z najwyższej jakości telewizorów Sony, dostosowany jednak do pracy w projektorach. Co nam daje takie rozwiązanie?

Najważniejszą cechą jest technologia Dynamic HDR Enhancer - funkcja na bieżąco analizująca obraz o wysokiej rozpiętości tonalnej i dostosowująca właściwości pracy lampy do bieżących potrzeb. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ obraz HDR wymaga dużo więcej od projektora niż standardowe tryby wyświetlania. Głównym celem jest możliwość wyświetlenia w tej samej klatce zarówno maksymalnej bieli jak i mocnej czerni, aby to było możliwe, wraz z materiałem video do projektora dostarczane są metadane, które synchronizują parametry kontrastu właśnie do danej specyfikacji materiału. HDR dostarcza takie metadane raz na dany film a przecież wiadomo, że każde ujęcie może być nakręcone inaczej, w jednym filmie możemy mieć zarówno ciemne sceny nakręcone w półmroku jak i jasne nagrywane w słoneczny dzień. Dlatego takie rozwiązanie nie jest idealne doprowadza do przepaleń w jasnych scenach lub gubienia szczegółów w tych ciemnych. Dynamic HDR Enhancer dzięki bieżącej analizie materiału potrafi w każdej klatce zmieniać ustawienia projektora aby wyeliminować dotychczasowe niedokładności. Jest to ogromny krok naprzód w wyświetlaniu najlepszego obrazu, szczególnie ważny dla najbardziej wymagających użytkowników.

Co jeszcze istotnego znajdziemy w nowym projektorze Sony VPL-VW290ES? Funkcję Reality Creation czyli kolejną technologię zaimplementowaną w procesorze X1 For Projectors - odpowiada ona za wyświetlanie najdrobniejszych szczegółów robiąc to tak aby nie były rozmyte czy zamazane. Wyostrza ona obrazy 4K doprowadzając do perfekcji i poprawia niższej jakości obrazy Full HD upscalując je do 4K.

 

Sprawdź pełną specyfikację i cenę projektora Sony VPL-VW290

 

Sony VPL-VW890 - najwyższej klasy laserowy projektor 4K

 

            Na początku opisywania laserowego giganta kina domowego przydałoby się przypomnieć kilka ważnych zalet laseta. Pomimo tego, że jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej kosztowne to ma swoje niezaprzeczalne plusy dla kina domowego.

-        Stała jasność i natężenie kolorów - laser jest zdecydowanie bardziej stabilny niż konwencjonalna lampa, dzięki temu natężenie kolorów oraz jasność nie słabnie w trakcie jej zużywania. Przez około 90% czasu żywotności źródła światła dostajemy takie samo natężenie jasności. Obraz nie jest powolnie degradowany tylko trzyma swoje parametry praktycznie przez cały okres żywotności projektora.

-        Długa żywotność - wybierając laserowe źródło światła możemy zapomnieć o jakiejkolwiek wymianie lampy. Żywotność szacuje się na około 20 000 h, jest to okres minimum 10 lat intensywnego użytkowania. Nie trzeba się martwić o jakąkolwiek obsługę czy dodatkowe koszty eksploatacyjne

-        Płynny kontrast dynamiczny - jak wiadomo kontrast, który widzimy w obrazie z projektora częściowo realizowany jest przez mocniejsze rozświetlenie i przygaszenie źródła światła. W przypadku projektora laserowego istnieje możliwość natychmiastowej i bardzo płynnej regulacji tego parametru. Łatwiejsze sterowanie kontrastem przekłada się na bardziej precyzyjny obraz i lepsze efekty wizualne podczas seansów.

-        Szybki start i wyłączanie urządzenia. Nie trzeba już czekać długi czas na rozgrzanie się lampy aby projektor nabrał pełnię swoich parametrów, tak samo możemy zapomnieć o potrzebie studzenia lampy podczas wyłączania projektora. Większy komfort użytkowania to istotna zaleta laserowych projektorów.

Sony VPL-VW890ES - najważniejsze funkcje

            Podobnie jak we wcześniej opisywanym modelu VW290ES nasz laserowy bohater zyskał procesor X1 For Projectors. Co za tym idzie dostępne są funkcję Dynamic HDR Enhancer oraz technologia Reality Creation. Łącząc to jednak z wyższą jasnością 2200 Lumenów oraz lepszym kontrastem, zapewnia niesamowite efekty wizualne. Obraz wręcz wychodzi z ekranu, zachwyca zarówno niesamowicie intensywnymi kolorami jak i głębią czerni. Fantastyczne połączenie naturalizmu, nasycenia o bogactwa przejść tonalnych pomiędzy kolorami. Spokojnie mogę uznać VPL-VW890ES za jeden z najlepszych projektorów na rynku.

Sony wyposażyło VW890ES w fantastyczny szklany obiektyw, dużo wyższej klasy niż w niższych modelach. Złożony został z 18 wysokiej klasy elementów co znacznie wpłynęło na czystość prezentowanego obrazu jak i na ostrość. Dzięki elektronicznemu sterowaniu oraz cyfrowemu optymalizatorowi ostrości uzyskujemy idealnie wyostrzony obraz zarówno na środku obrazu jak i na krawędziach. Wszystko co najlepsze nawet dla najbardziej wymagających użytkowników.

Pozostały oczywiście wszystkie zaawansowane funkcje dostępne w poprzednim modelu takie jak możliwość pełnej kalibracji, ustawienie presetów zarówno dla trybów HDR jak i SDR. Ciągle mamy do czynienia z technologią Motion Flow, która znakomicie upłynnia ruch stawiając go na czele najlepszych projektorów zarówno do filmów, sportu czy gier.

Minusy? Myślę, że jedynym jest cena. Nie każdy może sobie pozwolić na wydatek porównywalny do nowego samochodu, jednak jeśli kogoś stać na takie szaleństwo, na pewno zakocha się w nim już od pierwszego wejrzenia.

Sprawdź pełną specyfikację i cenę projektora Sony VPL-VW890